4–6 yaş arası konuşma sesi bozukluğu olan çocukların anlamsız sözcük tekrarı becerileri ile alıcı dil becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the between non-word repetititon skills and receptive language skills of children aged 4–6 with speech sound disorder
- Tez No: 877761
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURDAN CANKUVVET AYKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Sağlık Eğitimi, Linguistics, Health Education
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada, 4–6 yaş arası Konuşma Sesi Bozukluğu (KSB) olan çocukların Anlamsız Sözcük Tekrarı (AST) performansları ile alıcı dil becerileri ve sözel olmayan zeka ile ilişkisi incelenmiş; AST performansının KSB şiddeti ve yaş değişkenlerine göre anlamlı farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. 62 (n=62) KSB'li çocuğa Sesletim Alt Testi, Raven Renkli Progresif Matrisler Testi, Türkçe Erken Dil Gelişimi Testi ve Türkçe Anlamsız Sözcük Tekrarı Testi uygulanarak araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden tarama araştırması ile yürütülmüş olup toplanan verilerin analizinde SPSS-25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde; 4–6 yaş arası KSB olan çocuklarda AST performansının sözel olmayan zeka ile ilişkili olduğu, AST puanlarının KSB şiddeti ile anlamlı farklılık gösterdiği; AST puanları ile alıcı dil becerileri arasında ilişki olmadığı ve AST puanlarının yaşa bağlı olarak istatiksel olarak anlamlı farklılık göstermediği bulunmuştur. KSB'li çocukların sözel olmayan bilişsel yeteneklerinin de değerlendirme prosedürlerine dahil edilmesi gerektiği, KSB şiddetinin de dil ve konuşma terapistleri tarafından ihtiyaca yönelik terapi programını oluşturmaları için göz önünde bulundurulması gereken bir faktör olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the Non-Word Repetition (NWR) performance of children with Speech Sound Disorder (SSD) aged 4-6 years and its relationship with receptive language skills and non-verbal intelligence were examined, and it was attempted to determine whether there was a significant difference in NWR performance according to the severity of SSD and age variables. 62 (n=62) children with SSD were administered the Pronunciation Subtest, Raven Colored Progressive Matrices Test, Turkish Early Language Development Test and Turkish Non-Word Repetition Test. The research was conducted with the survey research one of the quantitative research methods and SPSS-25 package program was used to analyze the collected data. When the findings obtained from the study were examined, it was found that NWR performance was related to nonverbal intelligence in children with SSD aged 4-6 years, NWR scores showed a significant difference with the severity of SSD; there was no relationship between NWR scores and receptive language skilss and NWR scores did not differ statistically significantly depending on age. It was concluded that the non-verbal cognitive abilities of children with SSD should also be included in the assessment procedures and the severity of SSD is a factor that should be taken into consideration by speech-language pathologists in order to create a tailored therapy program.