Alfa-naftilasetamit etken maddesinin MM 111 anacı üzerine aşılı starking delicious ve granny smith elma çeşitlerinde seyreltmeye etkisi
Effect of thinning of alpha-naphthylacetamide active ingredient of starking deli̇ci̇ous and granny smith apple varieties grafted on MM 111 rootstock
  1. Tez No: 877762
  2. Yazar: MEHMET EMİN DAĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİD EFE DOST
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışma yaz ayları kurak, sıcak ve yağış miktarı düşük olan Karaman ili koşullarında Alfa-naftilasetamit etken maddesinin MM 111 anacı üzerine aşılı Starking Delicious ve Grannny Smith elma çeşitlerinde seyreltmenin meyve kalitesi üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile 2022-2023 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, 2022 ve 2023 yıllarında ağaç başına ortalama meyve ağırlığı en yüksek (143.35 kg), ve (93.16 kg) olarak Granny Smith'in 75 ppm, en düşük ise (42.61 kg) ve (70.80 kg) Starking Delicious 25 ppm uygulamasından elde edilmiştir. Ortalama meyve ağırlığı iki yılda sırasıyla (163.77 g-138.55 g) Granny Smith 75 pmm elde edilmiştir. Ekstra ortalama meyve sayısı ilk yılda, Starking Delicious 75 ppm uygulamasında 193 adet, en düşük meyve sayısı (14.95 adet) Granny Smith çeşidinin 25 ppm elde edilmiştir. İkinci yılda en yüksek ortalama meyve sayısı (57.50 adet) Granny Smith 75 ppm, en düşük ortalama meyve sayısı ise (25.25 adet) Starking Delicious 25ppm uygulamalarından elde edilmiştir. Meyve eti sertliği, suda çözünebilir toplam kuru madde ve titre edilebilir asitlik değerlerinde çeşitler arasındaki farklılıklar istatistiksel anlamda önemli bulunmuştur. MES, 2022 yılında 77.96 N (Granny Smith, kontrol)-70.66 N (Starking Delicious, 75ppm), 2023 yılında 85.51 N (Granny Smith, 50ppm)-73.99 N (Starking Delicious, 75 ppm) ve SÇTKM miktarı 2022 yılında %15.63 (Starking Delicious, 50 ppm)-%12.77 (Granny Smith, 75 ppm), 2023 yılında %13.55 (Starking Delicious, 25 ppm)-%12.00 (Granny Smith, kontrol) arasında değişmiştir. Her iki yılda da TA Granny Smith çeşidinde kontrol ve 75ppm %0.87 ve %0.91 ile en yüksek olurken Starking Delicious 25ppm (%0.26) ve kontrol (%0.27) uygulamalarında en düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2022-2023 to determine the effect of thinning on the fruit quality of Starking Delicious and Granny Smith apple varieties grafted on MM 111 rootstock with the active content alpha-naphthylacetamide in the conditions of Karaman province, where summer is dry, hot and rainfall is low. In the study, the average fruit weight per tree in 2022 and 2023 was the highest Granny Smith from 75 ppm, (143.35 kg) and (93.16 kg), and the lowest being (42.61 kg) and (70.80 kg) was obtained from 25 ppm application of Starking Delicious. The two-year average fruit weight is 75 ppm from Granny Smith respectively (163.77 g-138.55 g). The extra average number of fruits was 193 in the first year in the Starking Delicious 75 ppm application, and the lowest fruit number (14.95) was obtained in the Granny Smith variety at 25 ppm. In the second year, the highest average number of fruits (57.50 pieces) was obtained from Granny Smith 75 ppm, and the lowest average number of fruits (25.25 pieces) was obtained from Starking Delicious 25 ppm applications. Differences between varieties in fruit firmness, total soluble solids content, and titratable acidity values were statistically significant. FF, 77.96 N (Granny Smith, control) – 70.66 N (Starking Delicious, 75ppm) in 2022, 85.51 N (Granny Smith, 50ppm) – 73.99 N (Starking Delicious, 75 ppm) in 2023 and the amount of SSC will be 15.63% (Starking Delicious, 50 ppm)-12.77% (Granny Smith, 75 ppm) in 2022, 13.55% (Starking Delicious, 25 ppm)-12.00% (Granny Smith) in 2023, control). In both years, TA was highest in the Granny Smith variety with control and 75ppm 0.87% and 0.91%, while it was lowest in Starking Delicious 25ppm (0.26%) and control (0.27%) applications.