Tiny house movement and community life: Examples in Türkiye
Tiny house akımı ve toplumsal yaşam: Türkiye'deki örnekler
- Tez No: 877760
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BELİNDA TORUS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Küresel ısınma, ekonomik krizler ve pandemi gibi faktörler insanların günlük yaşamlarını doğrudan etkilemektedir. Bu etkiler doğrultusunda insanlar yaşadıkları evlerin farkına varmaya başladılar. İnsanların konut beklentileri, diğer her konuda olduğu gibi, değişmeye başladı. Türkçe'de 'tiny house' terimi doğrudan 'küçük ev' anlamına gelse de, literatürde ve günlük konuşmada çoğunlukla 'tiny house' olarak kullanılmaktadır. Tiny house terimi henüz tam anlamını yansıtacak şekilde Türkçe'ye çevrilmemiştir. Bu tez, erken yerleşim yerlerini gözden geçirerek, göçebe yaşamdan yerleşik kentsel topluluklara geçişini vurgulayarak ve önemli vakaları tartışarak başlamaktadır. Ayrıca tezde yerel mimari ve Sanayi Devrimi'nin konutların evrimini etkileyen önemli etkisini incelemektedir. Sonrasında, tez, mikro daireler, minimumda konut ve çevre dostu küçük evler de dahil olmak üzere 21. yüzyılda geliştirilen çağdaş küçük ölçekli konut kavramlarını incelemektedir. Tez, tiny house hareketini derinlemesine inceliyor, tarihi kökenleri, etkili bireyler ve bu hareketin toplumsal dinamik üzerindeki gelişimi ve etkisi hakkında kapsamlı bir analiz sunmaktadır. Ayrıca dünyadaki tiny house topluluklarının durum çalışmalarıyla ilgili bir analiz yapılmıştır ve karşılaşılan belirgin sosyal dinamiklere ve sorunlara analiz edilmiştir. Çalışmanın önemli bir kısmı Türkiye'deki tiny house toplulukları üzerine yapılmıştır ve bu yaşam tarzını tercih etme nedenlerini, yasal ve düzenleyici etkenleri ve ev sakinlerin günlük yaşam deneyimlerini analiz edilmiştir. Türkiye'deki belirli tiny house topluluklarına yapılan görüşmelerle yapılan bir analiz, demografik bileşimi, tasarım metodolojileri, sosyal etkileşimleri ve sakinlerinin bakış açıları hakkında önemli bilgiler vermiştir. Tez, tiny house hareketinin gelecekteki gelişimi ve kullanıcı beklentileri için önemli öneriler sunmaktadır. Bu çıkarımlar ve öneriler, tiny house hareketine odaklanarak, konut ve toplumsal yaşamın tarihi evriminin kapsamlı bir analizine dayalı ve gelecekteki gelişimini yönlendirme amaçlıdır.
Özet (Çeviri)
Factors such as global warming, economic crises, and pandemic disease have begun to affect people's daily lives directly. People have also started to become conscious about the houses they live in. People's expectations of housing, as in every other subject, have begun to change. This thesis begins by reviewing various types of dwellings and settlements and also highlights contemporary small-scale housing concepts that have developed in the 21st century, including micro-apartments and eco-friendly tiny houses. The thesis thoroughly examines the tiny house movement, providing a comprehensive analysis of its historical origins, influential individuals, and the development and influence of this movement on community dynamics. An analysis is conducted on case studies of tiny house communities around the world, offering valuable insights into the distinctive social dynamics and issues faced by these communities. A substantial amount of the study is on tiny house communities in Türkiye, analyzing the reasons for preferring this way of life, the legal and regulatory obstacles, and the daily life experiences of the residents. An analysis of specific tiny house communities in Türkiye through conducted interviews has provided significant insights into their demographic composition, design methodologies, social interactions, and the perspectives of its residents. In conclusion, the thesis offers significant recommendations for the future development and expectations of the tiny house movement. These recommendations are based on the comprehensive analysis of the historical evolution of dwelling and community life, with a focus on the tiny house movement, and aim to guide its future development.