Gamma Matris ve ilişkili dizi uzayları
The Gamma Matrix and its associated sequence spaces
  1. Tez No: 877773
  2. Yazar: ŞEYMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN DEMİRİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dört bölümden oluşan bu tezde $X\in\{ c_0,c,\ell_{\infty},\ell_{p}\}$ olmak üzere $X(\Gamma^{n})$ dizi uzayları çalışılmıştır. Birinci bölümde dizi uzayları hakkında temel sayılabilecek kavramlara ve bu alanda yapılan önemli çalışmalara yer verilmiştir. İkinci bölümde tez çalışması boyunca kullanılan temel tanım ve teoremler sunulmuştur. Üçüncü ve dördüncü bölüm Gamma dizi uzaylarının tanıtıldığı ve ayrıntılı olarak incelendiği bölümlerdir. Bu bölümlerde bu uzayların hem cebirsel hem de topolojik özellikleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this four-part thesis, the sequence spaces $X(\Gamma^{n})$ have been studied, where $X\in\{ c_0,c,\ell_{\infty},\ell_{p}\}$. In the first part, it can be considered basic about sequence spaces concepts and important studies in this field are included. In the second part, the basic definitions used throughout the thesis work and theorems are presented. The third and fourth chapters introduce Gamma sequence spaces and these are the sections in which it is examined in detail. In these sections, both algebraic and topological properties of these spaces are discussed.