Sol ana koroner arter lezyonu olan hastaların demografik, klinik ve anjiyografik özelliklerinin incelenmesi ve prognozlarının değerlendirilmesi
Examination of demographic, clinical and angiographic characteristics of patients with left main coronary artery lesion and evaluation of their prognosis
  1. Tez No: 877780
  2. Yazar: AYŞİM DEMİRMAN ADAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÖKÇE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Sol ana koroner arter (LMCA) hastalığı, morbidite ve mortalitesi yüksek, yönetimi zorlu bir aterosklerotik hastalıktır. Bu sebeple çalışmamızda LMCA hastalığında rol oynayan demografik, klinik ve anjiyografik özellikleri ve hastaların prognozlarını incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya 2018-2022 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde koroner anjiyografi yapılan ve LMCA lezyonu olan 647 hasta dahil edildi. Retrospektif olarak taranan hastalar lezyon ciddiyetine göre %50'nin altındakiler non-kritik, %50 ve üstündekiler kritik LMCA darlığı olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar demografik, klinik ve anjiyografik lezyon özellikleri ve bir yıllık prognozları açısından karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 68,2±10,6 olup %82,4'ü erkekti. Hastaların %36,6'sında LMCA'da kritik darlık izlendi. Hastalarda kronik böbrek hastalığı (KBH) ve iskemik inme öyküsü olması kritik darlık grubunda daha fazla saptandı (sırasıyla p=0,008, p=0,023).
Özet (Çeviri)
Aim: Left main coronary artery (LMCA) disease is a challenging atherosclerotic disease with high morbidity and mortality. Therefore, we aimed to analyze the demographic, clinical and angiographic characteristics and prognosis of patients with LMCA disease. Methods: The study included 647 patients with LMCA lesions who underwent coronary angiography at Karadeniz Technical University Farabi Hospital between 2018 and 2022. Patients were retrospectively screened and divided into two groups according to lesion severity. Patients with LMCA stenosis below 50% were classified as non-critical and LMCA stenosis 50% and above were classified as critical. Patients were compared in terms of demographic, clinical and angiographic lesion characteristics and one-year prognosis. Results: The mean age of the patients was 68.2±10.6 years and 82.4% were male. Critical stenosis of the LMCA was observed in 36.6% of the patients. A history of chronic kidney disease (CKD) and ischemic stroke was more common in the critical stenosis group (p=0.008, p=0.023, respectively).