Atlas verisi ile vektör benzeri ağır leptonların aranması
Search for vector-like heavy leptons with the atlas data
- Tez No: 877803
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTÜL ADIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde Standart Model ötesi kuramlar tarafından öngörülen, birinci ve ikinci aile hafif leptonlarıyla çiftlenen vektör benzeri ağır leptonların çift üretimine ait son durumda zıt yüklü 2 lepton, 3 lepton ve 4 lepton içeren bozunum kanalları, VLL singlet ve VLL dublet'ler ayrı ayrı ele alınarak ADL/CutLang analiz çerçevesi kullanılarak araştırılmıştır. ATLAS algıcının 2015 ve 2018 yılları arasında 13 TeV kütle merkezi enerjisinde topladığı 140 fb-1 toplam ışınlıktaki proton-proton çarpışma verisi kullanılmıştır. Farklı kütlelere sahip sinyaller ve Standart Model ardalan örnekleri üzerinde kesim yapmaya dayanan olay seçimi yöntemi gerçekleştirilmiştir. Veriye bakılmaksızın CLS yöntemi ile %95 güvenilirlik seviyesinde beklenen dışarlama limitleri sistematik belirsizlikler olmadan VLL singlet için 460.4+27.2-57.5 GeV ve VLL dublet için 1328.9+7.1-7.7 GeV olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, pair production of vector like heavy leptons has been searched using the data collected by the ATLAS detector between 2015-2018, corresponding to 140 fb-1 of total integrated luminosity at center of mass energy of 13 TeV. The analysis has been conducted by using the ADL/CutLang analysis framework. VLL singlets and VLL doublets are considered separately in the decay channels containing oppositely charged two leptons, three leptons and four leptons in the final states. A cut based selection algorithm is used on Standard Model backgrounds and signal samples with different mass points. Without taking account of the data, expected exclusion limits without systematic uncertainties have been calculated as 460.4+27.2-57.5 GeV for VLL singlet and 1328.9+7.1-7.7 GeV for VLL doublet at 95% confidence level using CLS method.