Hastanede yatan yetişkin hastaların güvenlik duygusunun değerlendirilmesi
Assesment of the safety feeling scale of adult hospitalized patients
  1. Tez No: 877802
  2. Yazar: SERPİL UYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYAT YALIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Çalışma, hastanelerde yatan yetişkin hastaların güvenlik duygularını değerlendirmek için geliştirilen Hastanede Yatan Yetişkin Hastaların Güvenlik Duygusu Ölçeğinin Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasını metodolojik desende yapmak ve sonrasında hastanede yatan yetişkin hastaların güvenlik duygusunu tanımlayıcı bir çalışma ile değerlendirmek üzere iki aşamada yürütüldü. Birinci aşamada ölçeğin dil geçerliği değerlendirilmesinde orijinali ile arasındaki uyum %80'in üzerinde bulundu. Çalışmada örneklem büyüklüğü 156 olarak belirlendi. Dahil edilme kriterlerine uyan hastalardan veri toplama araçları ile veriler toplandı. Kapsam geçerliliği madde ve ölçek toplam puan boyutunda kabul edilebilir düzeyde saptandı. Yapı geçerliğinin değerlendirilmesinde açımlayıcı faktör analizi ve doğrulayıcı faktör analizi kullanıldı. Ölçeğin güvenirliğinin değerlendirilmesinde iç tutarlılık testlerinden Cronbach Alfa katsayısı, Spearman-Brown split-half testi ve madde-toplam puan korelasyonu uygulandı. Birinci aşamanın sonucu olarak Hastanede Yatan Yetişkin Hastaların Güvenlik Duygusu Ölçeği Türk toplumu için geçerli ve güvenilir bulundu. İkinci aşamada, veri toplama araçları ile 308 hastadan veriler toplandı. Yapılan analizler sonucunda, hastaların güvenlik duygusu ile yaş, cinsiyet, meslek, hastanın yattığı servis, kronik hastalık durumu ve ameliyat durumu arasında anlamlılık mevcut değildi. Hastalardan medeni durumu bekar olanların, eğitim düzeyi ilköğretim olanların, gelir düzeyi kötü olanların güvenlik duygusu daha yüksek olarak saptandı. Hastalardan hastaneyi seçmiş olma nedeni ücretsiz olması ve doktorunun bu kurumda çalışıyor olması olarak bildirenlerin güvenlik duygusu diğer nedenlerle seçenlere oranla anlamlı olarak daha fazla bulundu. Hastaneye tekrar gelir misiniz sorusuna evet cevabı verenlerin, hayır cevabı verenlere oranla güvenlik duygusu skoru daha yüksekti. Hastanede Yatan Yetişkin Hastaların Güvenlik Duygusu Ölçeğinin yapılan araştırmalarda ölçüm aracı olarak kullanılması, bu konuda daha geniş kapsamlı ve çok merkezli çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
To conduct the Turkish validity and reliability study of the“Sense of Security of Adult Hospitalized Patients Scale”, which was developed to evaluate the sense of security of adult patients hospitalized in hospitals, the study was carried out in two stages in a methodological pattern, and then to evaluate the sense of security of adult hospitalized patients with a descriptive study. In the first stage, when evaluating the language validty of the scale, the consistency between the scale and the original was found to be over 80%. The sample size for the study was determined as 156. Data were collected using data collection tools from patients who met the inclusion criteria. Content validity was found to be at an acceptable level in item size and scale total score. Exploratory factor analysis and confirmatory factor analysis were used to evaluate construct validity. Cronbach's Alpha coefficient, Spearman-Brown split-half test and item-total score correlation, which are appropriate internal consistency tests, were used to evaluate the reliability of the scale. As a result of the first stage, the“Sense of Security Scale of Hospitalized Adult Patients”was found to be valid and reliable for the Turkish society. In the second stage, data were collected from 308 patients with sta collection tools. There was no significance between patients' sense of security and age, gender, profession, unit where the patient is hospitalized, chronic disease status and surgery status. Patients with single marital status, primary education level, and low-income level were found to have a higher sense of security. Among the patients who stated that they chose the hospital in the cause of it is free of charge and their doctor works in this institution, their sense of security is significantly higher than those who chose it for other reasons. Those who answered yes to the question“Would you come to the hospital again?”had a higher sense of security score than those who answered no. It is recommended that the“Sense of Security Scale of Hospitalized Adult Patients”be used as a measurement tool in research and that more comprehensive and multicenter studies be conducted on this subject.