Gıda ambalajı tasarımlarının minimalizm sanat akımı açısından incelenmesi ve bir uygulama çalışması
An examination of food packaging designs from the perspective of minimalism art movement and a practical study
- Tez No: 877804
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP PEHLİVAN BASKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Minimalizm, basitlik ve işlevselliği öne çıkararak, süslemeleri, fazlalıkları ve karmaşıklığı reddetmekte; nesnelerin özüne odaklanmaktadır. Sanat alanında minimalizm, basit geometrik şekiller, tekrar eden birimler ve sınırlı renk paletleri kullanımı ile karakterize edilmektedir. Ambalaj tasarımında ise minimalizm, ürünün özünü net bir şekilde ifade etmeyi ve tüketicinin dikkatini dağıtacak unsurları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu yaklaşım, ürün bilgisinin kolayca algılanabilir ve okunabilir hale gelmesini sağlamakta; tüketicinin karar verme sürecini basitleştirmektedir. Minimalizm, markaların pazarda farklılaşmasını sağlamakta ve tüketicilere net, anlaşılır bir alışveriş deneyimi sunmaktadır. Bu bağlamda, minimalizm; estetik, iletişim ve pazarlama stratejilerinin kesiştiği noktada, markalar için değerli bir araç haline gelmektedir. Bu tez çalışmasında, minimalizmin kökenleri, bu sanat akımını şekillendiren öncü sanatçılar ve ambalaj tasarımında minimalizmin uygulanması kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Bu bağlamda, çeşitli minimalist çikolata ambalaj tasarımları seçilmiş ve bu tasarımların minimalizm ilkeleri doğrultusunda görsel analiz yöntemleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma ve inceleme sürecinde elde edilen bulgular, uygulama çalışmasına temel oluşturmuş ve minimalizm ilkeleri, çikolata ambalaj tasarımına başarılı bir şekilde entegre edilmiştir. Sonuç olarak bu tez, minimalizmin çikolata ambalaj tasarımında nasıl başarılı bir şekilde uygulanabileceğini ve bu estetik yaklaşımın ambalaj tasarım süreçlerine nasıl entegre edilebileceğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Minimalism emphasizes simplicity and functionality by rejecting decorations, excesses, and complexities; it focuses on the essence of objects. In the realm of art, minimalism is characterized by the use of simple geometric shapes, repetitive units, and limited color palettes. In packaging design, minimalism aims to clearly express the essence of the product and eliminate elements that may distract the consumer. This approach ensures that product information is easily perceived and readable; it simplifies the consumer's decision-making process. Minimalism enables brands to differentiate in the market and offers consumers a clear, understandable shopping experience. In this context, minimalism becomes a valuable tool for brands at the intersection of aesthetics, communication, and marketing strategies. This thesis extensively examines the origins of minimalism, the pioneering artists who shaped this art movement, and the application of minimalism in packaging design. Various minimalist chocolate packaging designs were selected and evaluated using visual analysis methods in accordance with the principles of minimalism. The findings from the research and analysis process have laid the foundation for the application study, and the principles of minimalism have been successfully integrated into chocolate packaging design. As a result, this thesis demonstrates how minimalism can be successfully applied in chocolate packaging design and how this aesthetic approach can be integrated into packaging design processes.