Heykel dökümünde cold-castıng tekniği ile form önerisi
Form proposal for sculpture casting using the cold-casting technique
  1. Tez No: 877805
  2. Yazar: ÖMER KASIMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. YILDIZ GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Cold-casting, dökümhanelerde metallerin eritilerek dökülmesine alternatif olarak, reçine ve metal tozları kullanılarak yapılan bir tekniktir. Bu teknik hem estetik hem de pratik açıdan dikkate değer avantajlar sunar. Bu çalışma, cold-casting tekniğinin uygulanma yöntemlerini ve sunduğu çeşitli faydaları kapsamlı bir şekilde ele almaktadır. İlk olarak, cold-casting'in bağlayıcı bileşeni olan reçine ele alınmış ve bu malzemenin bilinen bazı sanat yapıtlarındaki kullanımına dair örnekler sunulmuştur. Özellikle, reçinenin alışılmışın dışında ve yaratıcı şekillerde nasıl kullanıldığına dair ünlü sanatçılardan örnekler verilmiştir. Çalışma boyunca, cold-casting tekniğinin açıklanması ve uygulanması sürecinde üretilen heykellere de yer verilerek, okuyucunun teknik hakkında daha derinlemesine bilgi edinmesi amaçlanmıştır. Kullanılan malzemeler ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemleri de detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Cold-casting tekniğinde, reçine ve metal tozlarının karıştırılmasıyla elde edilen malzemenin kalıplara dökülmesiyle istenilen şekiller oluşturulur. Bu süreç, geleneksel döküm yöntemlerine göre daha düşük maliyetli ve daha az tehlikelidir. Ayrıca, cold-casting tekniği, sanatçılara daha fazla yaratıcılık özgürlüğü sunar. Araştırma sonucunda, cold-casting tekniğinin estetik ve ekspresif potansiyeli değerlendirilmiş, avantajları ve dezavantajları tartışılmıştır. Bulgular, bu tekniğin sanatçılara geniş bir ifade yelpazesi sunduğunu ve eserlerin zamanın izini taşıyan estetik katmanlarla donatılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir. Bu durum, eserlerin benzersiz ve duygusal bir bağ kurma potansiyelini de artırmaktadır. Cold-casting tekniği, sanatçılar için yenilikçi ve etkili bir araç olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Cold-casting is a technique that serves as an alternative to the traditional process of melting and pouring metals in foundries, utilizing resin and metal powders instead. This method offers significant aesthetic and practical advantages. This study delves comprehensively into the application methods of the cold-casting technique, along with the various benefits it provides.To begin with, the binding component of cold-casting technique, resin, is thoroughly examined. Examples of resin application in well-known artworks are provided, highlighting how resin is utilized in unique and creative ways by prominent artists. Throughout the study, sculptures produced using the cold-casting technique are showcased, providing the reader with a deeper understanding of the process.Additionally, the study elaborates on the materials used and the necessary safety precautions that must be observed during the process. In cold-casting, resin and metal powders are mixed and poured into molds to form the desired shapes. This process is highly cost-effective. Moreover, the cold-casting technique offers artists greater creative freedom.The research concludes with an evaluation of the aesthetic and expressive potential of the cold-casting technique, discussing its advantages and disadvantages. The findings reveal that this technique affords artists a wide range of expressive possibilities and aids in imbuing artworks with aesthetic layers that carry the marks of time. This enhances the potential for artworks to establish a unique and emotional connection with their audience. Consequently, cold-casting is regarded as an innovative and effective tool for artists.