Sağlıklı bireylerde gastrokinemius kasına uygulanan kinezyolojik bantlamanın sıçrama üzerine etkisi
The effect of kinesiology taping applied to the gastrocnemius muscle on jumping in healthy individuals
- Tez No: 877806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERRAK VARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Fizyoterapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, sağlıklı bireylerde gastroknemius kasına uygulanan kinezyolojik bantlamanın sıçrama performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlandı.Çalışma, çift kör randomize kontrollü çalışma şeklinde yürütülmüştür. Çalışmaya, deney ve kontrol gruplarında 11'er kişi olmak üzere toplam 22 kişi katılmıştır. Deney grubundaki katılımcıların iki bacağınıda gastrocnemius kasına %50 gerginlikte kinezyolojik bantlama uygulanmıştır. Kontrol grubundaki katılımcılara ise kinezyolojik bant ile aynı ölçülerde olan ve gerginlik özelliği olmayan yapışkan bant uygulanmıştır. Tüm katılımcılara My-Jump2 uygulaması kullanılarak dikey sıçrama, yatay sıçrama, 15 sn tekrarlı sıçrama ve kuvvet–hız profili analizleri yapılmıştır. Söz konusu testler bantsız olarak ve bantlamanın 1 , 24, 72 ve 120. saatlerinde gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler kaydedilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Çalışmada gerçekleştirilen analizler sonucunda, kinezyolojik bantlama uygulanan bantlama grubundaki katılımcıların dikey sıçrama uzunluğu ve dikey sıçrama sırasındaki kuvvet değerlerinin bantlamanın 24, 72 ve 120. saatlerinde kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca dikey sıçrama sırasındakı güç(p) değerinde 24.saatte anlamlı sonuç tespit edilmiştir . Bunun yanında, bantlama grubunun dikey sıçrama flight time süresinin bantlamanın 120. saatinde kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, araştırmada gerçekleştirilen diğer ölçümler için bantlama grubu ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to investigate the effect of kinesiological taping applied to the gastrocnemius muscle on jump performance in healthy individuals. The study was conducted in the form of a double-blind randomized controlled trial. A total of 22 participants, 11 in each experimental and control group, participated in the study. In the experimental group, kinesiological taping at 50% tension was applied to the gastrocnemius muscle of both legs of the participants. Participants in the control group were subjected to adhesive taping with the same dimensions as the kinesiological tape but without tension properties. Vertical jump, horizontal jump, repeated 15-second jump, and force-velocity profile analyses were performed for all participants using the My-Jump2 application. These tests were conducted both without taping and at 1, 24, 72, and 120 hours after taping, and the data obtained were recorded. SPSS 22.0 software was used for data analysis. The analyses conducted in the study revealed that participants in the taping group had significantly higher values of vertical jump length and force during vertical jump at 24, 72, and 120 hours after taping compared to the control group. Additionally, a significant difference was found in the power (p) value during vertical jump at 24 hours. Furthermore, the taping group exhibited a significantly higher vertical jump flight time at 120 hours compared to the control group. However, there was no significant difference between the taping group and the control group for other measurements conducted in the study.