Hassas dökümde kalite teknikleri ve hata analizleri
Quality techniques in the investment (precision) casting process and defect analysis
  1. Tez No: 126683
  2. Yazar: ZAFER KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
HASSAS DOKUM YÖNTEMİNDE KALİTE TEKNİKLERİ VE HATA ANALİZLERİ ÖZET Hassas döküm, kaybolan mum yöntemi yüzyıllarca heykel dökümü ve diğer sanatsal alanlarında kullanılmaktadır ve bu yöntem bronz döküm endüstrisinin de başlangıcını teşkil etmektedir. Ayrıca bu yöntem karmaşık ve yüksek değerli bileşiklerin ihtiyaç duyulduğu alanlarda tek parça halinde üretim gerçekleştiğinde önemli fırsat elde eder. Pahalı işleme, kaynak ve bunun gibi zorluklar gerektiren alan da öne çıkar. Yöntemde mum modeller yada daha düşük ergime sıcaklığına sahip malzemeler kalıp içine dökülerek kullanılırlar.Model, refrakter sıvısı ile birkaç kez yeterli mukavemete ulaşması için kabuk kaplanır. Model eritildikten sonra kalan kabuk fırında mukavemetlendirilir ve nem uzaklaştırılır. Kalıp, daha sonra döküm için hazırlanmış olur. Döküm hataları kritik yapısal alanlarda ve yüzeylerde arzu edilmez. Küçük hatalar yüzey iyileştirilmesinden sonra görülmezler. Üretim yöntemi içersinde çeşitli hatalar malzemeye, parça dizaynına ve üretim tekniğine bağlı olarak ortaya çıkabilir. Hatalardan bazıları sadece malzeme görünüşünü etkilerken, diğer hatalar malzeme yapısını büyük ölçüde etkiler. Dökümlerde gelişebilecek birkaç hata şunlardır; gaz boşluğu, sıcak yırtılma, yürümeme, cüruf, soğuk birleşme. Problem çözme teknikleri ile oluşan yada oluşabilecek uygunsuzlukların tespiti ve çözümü gerçekleştirilebilir. Bu master tezinde, hassas döküm yönteminden ve avantajlarından, kalite ve maliyetlerinden, döküm hatalarından ve oluşma nedenlerinden, problem çözme tekniklerinden, hassas döküm yönteminin uygulandığı bir firmadan proses sırasında meydana gelen uygunsuzlukların çözümünde kullanılan kalite sistem araçlarının bir kısmından örnek uygulamalar verilerek anlatılmıştır ve ortaya çıkan sonuçlar değerlendirilmiştir. X
Özet (Çeviri)
QUALITY TECHNIQUES IN THE INVESTMENT (PRECISION) CASTING PROCESS AND DEFECT ANALYSIS SUMMARY Investment casting by the“lost wax”process has been used for centuries for casting statues and other art castings and this is still its main outlet in the bronze foundry industry. It is also a process worth considering where complex, high precision components are required as it offers the opportunity to make by a single casting an object that might otherwise entail difficult and expensive machining or a welded or brazed assembly. The process uses a pattern of wax or other low melting point material which has itself to be 'cast' in a mould, although it may be built up from several parts. The pattern is invested with a refractory slurry several coatings being applied to build up a shell of adequate strength. The pattern is then melted out of this shell which is baked to strengthen the bonding of the refractory and remove moisture. It is then ready for casting. Casting defects are undesirable in critical structural areas and on surfaces. Minor defects that would not be particulary noticeable can become quite obvious after surface treatment. Various defects can occur in manufacturing processes, depending on factors such as materials, part design, and processing techniques. While some defects affect only the appearance of parts, others can have major adverse effects on the structural integrity of parts made. Several defects can develop in castings. For example; gas porosity, hot cracks, misrun, slag, cold shut. Problem solving techniques are used for detecting and solving problems caused by defaults that are already occurred or might be occurred. In these master thesis, the investment casting method and its advantages, quality, casting defects and their reasons, problem solving techniques and concerning examples and results will be discussed. XI