Farelerde deneysel kontakt hipersensitivite modelinde fasudilin etkisi
The effect of fasudil in an experimental contact hypersensitivity model in mice
  1. Tez No: 877844
  2. Yazar: MEHMET ZAHİD ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamızda, farelerde 1-floro-2,4 dinitrobenzen (DNFB) ile oluşturulan kontakt hipersensitivite modelinde fasudilin 40 mg/kg dozunda intraperitoneal yolla akut ve kronik uygulamasının kontakt hipersensitivite (KHS) belirtisi olan kulak ödemi ve kaşıntı üzerine etkisini araştırmayı ve bu etkide makrofaj polarizasyonunun rolünü belirlemeyi amaçladık. Doksan BALB/c dişi fare akut ve kronik olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Her ana grup kontrol, KHS+SF ve KHS+Fasudil olarak üç alt gruba ayrıldı. Deneysel kontakt hipersensitivite modeli DNFB ile oluşturuldu. %0,5'lik 100 mikrolitre DNFB solüsyonu 0. ve 1. gün farelerin karın bölgesine sürülerek hayvanlarda duyarlılaştırma oluşturuldu. Farelerin her iki kulağına %0,3'lük 20 mikrolitre DNFB sürülerek 5, 12 ve 19. günlerde sataşma uygulandı. Sataşmayı takiben 3. saat, 24. saat ve ardından 24 saat ara ile fasudil uygulandı. Her sataşma sonrası 24. ve 48. saatlerde kaşıntı davranışı ve kulak kalınlığı ölçüldü. Son ölçümlerin ardından kulak dokuları alındı ve histolojik ve immünohistokimyasal incelemeler yapıldı. Fasudilin akut uygulaması sataşma sonrası 24. saatte kulak kalınlığındaki artışı önledi (p=0,0003). Fasudilin kronik uygulaması son sataşmanın ardından 24. ve 48.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate the effect of acute and chronic intraperitoneal administration of fasudil at a dose of 40 mg/kg in a contact hypersensitivity mouse model induced by 1-floro-2,4 dinitrobenzene (DNFB) on ear swelling and itching, signs of contact hypersensitivity (CHS), and to determine the role of macrophage polarization in this effect. Ninety female BALB/c mice were divided into two main groups: acute and chronic. Each main group was further subdivided into three subgroups: control, CHS+SF, and CHS-Fasudil. The experimental contact hypersensitivity model was established by sensitizing the mice with a 0.5% DNFB solution (100 µL) applied to the abdominal region on days 0 and 1. Subsequently, a 0.3% DNFB solution (20 µL) was applied to both ears on days 5, 12, and 19 for challenge. Fasudil was administered at 3rd and 24th hour and 24-hour intervals after the DNFB application. Itching behavior and ear thickness were measured in every 24th and 48th hours after challenge. Acute administration of fasudil significantly prevented the increase in ear thickness within 24 hours (p=0.0003).