Psöriatik artritte NETozis gelişimi ve etkileyen faktörlerin klinik bulgular ile ilişkisinin romatoid artrit ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the development of NETosis in psoriatic arthritis and its relationship between affecting factors and clinical findings in comparison with rheumatoid arthritis
  1. Tez No: 877868
  2. Yazar: PAYAM NEMATIATTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAK YÜCEL, PROF. DR. BERİVAN BİTİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Romatoloji, Allergy and Immunology, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Psöriatik artrit (PsA), genellikle sedef hastalığı olan bireylerde ortaya çıkan, eklem hasarı ve deri bulguları ile seyreden enflamatuvar bir hastalıktır. Nötrofiller, fagositik özelliklerinin yanı sıra,“Nötrofil Ekstraselüler Tuzakları (NET)”olarak adlandırılan farklı bir patojen öldürme stratejisi de kullanırlar. NETozis sırasında, nötrofiller kromatinlerini antimikrobiyal peptitlerle birlikte hücre dışı ortama salarlar. NET'lerin, bazı regülasyon mekanizmalarının bozulması durumunda konakta doku hasarlarına, otoimmün ve/veya otoenflamatuvar sürecin gelişimine neden olabileceği bildirilmiştir. Bu çalışmada, PsA'lı hastaların nötrofillerinin romatoid artrit hastaları ve sağlıklı bireylere göre NET formasyonunu indükleme kabiliyeti ve bunun hastalığın şiddeti ile ilişkisi incelenmiştir. Çalışmaya 22 Romatoid Artrit (RA)'lı, 22 PsA'lı hasta ve 22 sağlıklı gönüllü olacak şekilde 3 grup dahil edilmesi planlandı. Nötrofiller, periferik venöz kandan dansite gradyanı separasyon yöntemiyle izole edildi; ticari olarak mevcut olan NETozis Test Kiti, NETozis ex vivo sürecini incelemek için kullanıldı. İlaveten, PsA'lı hastalardan alınan serumların sağlıklı kişilerin nötrofillerinden salınan NET'leri parçalama kabiliyetini belirlemek için, nötrofil hücre kültüründe oluşan NET'leri PsA'lı hastaların serumu ile 6 saat inkübe ederek çalışıldı. Bu çalışmalara ek olarak, serumda NET formasyonunu etkileyebilecek bir faktör olan katelisidin ailesinden bir insan antimikrobiyal peptidi olan LL-37 düzeyi enzime bağlı immünosorbent assay (ELISA) metodu ile ölçüldü ve üç grup arasında karşılaştırma yapıldı. Sağlıklı kontrol grubuna kıyasla PsA ve RA gruplarındaki nötrofillerde NET formasyonunun daha yüksek olduğu bulundu. PsA'lı hastalardan izole edilen nötrofillerin, PMA ile uyarıldığında NETozis gerçekleştirmeye daha hassas oldukları ve daha fazla NET ürettikleri bulundu. PsA'lı hastalarda NET degradasyon kabiliyeti, RA'lı hastalar ve sağlıklı kişilerle karşılaştırıldığında daha düşüktü. LL-37 düzeyleri PsA grubunda, RA grubu ve sağlıklı kişilere göre daha yüksek bulundu. LL-37'nin kronik enflamasyon yolağının araştırılması ve NETozis'in PsA patogenezindeki rolü ve hastalık aktivitesini yansıtan bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini açığa kavuşturmak için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Psoriatic arthritis (PsA) is an inflammatory disease that typically occurs in individuals with psoriasis, characterized by joint destruction and skin manifestations. In addition to their phagocytic properties, neutrophils employ a different pathogen-killing strategy known as“Neutrophil Extracellular Traps (NETs).”During NETosis, neutrophils release their chromatin into the extracellular environment along with antimicrobial peptides. It has been reported that NETs can lead to tissue damage and the development of autoimmune and/or autoinflammatory processes when certain regulatory mechanisms are disrupted. This study aimed to investigate the ability of neutrophils from PsA patients to induce NET formation compared to rheumatoid arthritis (RA) patients and healthy individuals, and its correlation with disease severity. The study planned to include three groups: 22 RA patients, 22 PsA patients, and 22 healthy volunteers. Neutrophils were isolated from peripheral venous blood using density gradient separation, and a commercially available NETosis Test Kit was used to examine NETosis ex vivo process. Additionally, to determine the ability of serum samples of PsA patients to degrade NETs released from neutrophils of healthy individuals, we incubated the NETs formed in neutrophil cell culture with the serum from PsA patients for 6 hours. Furthermore, the serum the levels of LL-37, a human antimicrobial peptide from cathelicidin family, which is a factor that may influence NET formation, were measured using enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA), and a comparison was made among the three groups. It was found that NET formation in neutrophils was higher in the PsA and RA groups compared to the healthy control group. Neutrophils isolated from PsA patients were found to be more sensitive to undergoing NETosis when stimulated with PMA and produced more NETs. The ability to degrade NETs in PsA patients was lower than in RA patients and healthy individuals. LL-37 levels were higher in the PsA group compared to rheumatoid arthritis patients and healthy individuals. Further studies are needed to investigate the role of LL-37 in the chronic inflammatory pathway, and to elucidate the role of NETosis as a biomarker reflecting the pathogenesis of PsA and disease activity.