Sosyal Bilgiler Dersi Osmanlı dönemi sanat ve estetik konularında sanal gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin başarı ve motivasyonlarına etkisi
The impact of virtual reality applications on students' achievement and motivation in Ottoman era art and aesthetics topics in Social Studies Courses
- Tez No: 877867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜRÜ SAĞLAM TEKİR, DOÇ. DR. TUĞRA KARADEMİR COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Teknoloji çağında yaşadığımız günümüzde her alanda teknolojiye aktif olarak ihtiyaç duymaktayız. Sanal gerçeklik de teknolojinin bir parçasıdır. Sanal gerçeklik yeni bir alan ve yeni bir teknolojik gelişme olmasına rağmen öğretim materyali olarak kullanılabilir. Bu araştırmada sanal gerçeklik teknolojisinin sosyal bilgiler dersinde kullanılmasının öğrenci başarısına ve motivasyonuna etkisini ortaya koymak amaçlanmıştır. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Araştırma deseni olarak ise yakınsayan paralel karma deseni kullanılmıştır. Araştırmada hem nicel hem de nitel veriler eş zamanlı toplanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Sinop ilinin merkezinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim görmekte olan 133 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin toplanması için başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile beraber Sosyal Bilgiler Dersi motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama süreci toplam 3 haftada tamamlanmıştır. Araştırma sonucunda deney ve kontrol grubu karşılaştırmada F(1,130)=13.081,p=.0004, sanal gerçeklik öğrenci başarısı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark yarattığı görülmüştür. Gruplar arası motivasyon değişikliği için, deney ve kontrol grupları arasında önemli bir fark olduğu görülmektedir F(1,130)=23.203,p
Özet (Çeviri)
In today's technology-driven world, the need for technological integration in various fields is more apparent than ever. Virtual reality (VR), a relatively new technological development, holds potential as an effective teaching material. This research aims to investigate the impact of using VR technology in social studies courses on students' success and motivation.A mixed-method approach was employed in this study, specifically utilizing a convergent parallel mixed design. Both quantitative and qualitative data were collected simultaneously. The study group comprised 133 students attending a public secondary school in the center of Sinop province during the 2023-2024 academic year. Data collection instruments included a Social Studies Course Motivation Scale, an achievement test, and a semi-structured interview form.The implementation process spanned three weeks. The results demonstrated that VR created a statistically significant difference in student achievement between the experimental and control groups, F(1,130) = 13.081, p = .0004. Additionally, there was a significant difference in motivation changes between the experimental and control groups, F(1,130) = 23.203, p < .0001, indicating that VR had a substantial impact on motivation. Qualitative data further revealed that students found VR to be a useful educational tool.