Denim giysi tasarımında çevre dostu yaklaşımlar ve bir kapsül koleksiyon önerisi
Eco-friendly approaches in denim clothing design and a capsule collection proposal
- Tez No: 877874
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL CAN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Son yıllarda yaşanan çevresel sorunlara olan farkındalığın arttırılması ve çevreye olan zararın azaltılabilmesi için daha az kaynakla, çok fonksiyonlu, uzun ömürlü, geri dönüştürülebilen ürünler tasarlanması kaçınılmaz olmuştur. Araştırma ve geliştirmeye daha fazla kaynak ayrılması, teknolojik ve bilimsel gelişmelerin takip edilmesi, tasarım ve üretimde yeni modellerin geliştirilmesi, tasarımcı, marka ve üreticilerin eski doğrusal sistemlerden uzaklaşıp, döngüsel sistemlere, iş modellerine geçmesi, etik, sürdürülebilir, ekolojik verimliliği olan bir ekosistem oluşturmada kilit bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada, denim giysi tasarımında ön plana çıkan yeni nesil malzemeler, çevre dostu tasarım yaklaşımları, üretim teknolojileri ve dijital uygulamalar incelenerek, bir kapsül koleksiyon önerisi ile yeni bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştır. Kapsül koleksiyonun ilham anından giysiye dönüştüğü ana kadar olan tüm adımların, döngüsel bir bakış açısı ile araştırılması, geliştirilmesi, çözümü ve uygulanmasının tasarımcının sorumluluğunda olduğu, üreticinin kapalı döngü üretim sistemlerine entegre olması, tedarik zincirleri optimizasyonunu sağlaması, hesap verilebilirlik ve şeffaflık felsefesini süreçlere dahil edebilmesi, tüketicinin sürdürülebilir davranış biçimlerini benimsemesi ile küresel anlamda bir değişimin başlayacağı ortaya konmaktadır. Eko kapsül koleksiyonda, ürün hasadından nihai ürünün teslimine kadar olan süreçte kaynakların verimli şekilde kullanılması hedeflenmiş, malzeme seçiminde biyolojik olarak parçalanabilir, yerel, organik pamuk ve kenevir liflerinin karışımından elde edilmiş ekru denim kumaşı kullanılmıştır. Solmuş denim görünümünde realistik dijital baskılar ve bitkisel boyama yöntemleri ile döngüsellik desteklenmektedir. Koleksiyon, ürün yaşam döngüsünü ön plana çıkaran ileri dönüşüm kodları; modüler tasarım, sıfır atık ve dijital tasarım yaklaşımlarının kullanıldığı bir metodoloji ile yapılandırılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Denim, Sürdürülebilirlik, Döngüsel tasarım, Dijital dönüşüm.
Özet (Çeviri)
In recent years, it has become inevitable to design multifunctional, long-lasting, recyclable products with fewer resources in order to increase awareness of environmental problems and reduce environmental damage. Allocating more resources to research and development, following technological and scientific developments, developing new models in design and production, designers, brands and manufacturers moving away from old linear systems to circular systems and business models play a key role in creating an ethical, sustainable and ecologically efficient ecosystem. In this study, new generation materials, environmentally friendly design approaches, production technologies and digital applications that come to the forefront in denim garment design are examined and a new perspective is tried to be created with a capsule collection proposal. It is revealed that it is the designer's responsibility to research, develop, solve and implement all the steps from the moment of inspiration to the moment the capsule collection turns into a garment with a circular perspective, and that a global change will begin when the manufacturer integrates closed-loop production systems, optimizes supply chains, incorporates the philosophy of accountability and transparency into the processes, and the consumer adopts sustainable behaviors. The eco capsule collection aims to use resources efficiently from the harvest to the delivery of the final product, using ecru denim fabric made from a blend of biodegradable, local, organic cotton and hemp fibers. Circularity is supported with realistic digital prints and vegetable dyeing methods in the appearance of faded denim. The collection is structured with a methodology that uses upcycling codes that emphasize the product life cycle, modular design, zero waste and digital design approaches. KEY WORDS: Denim, Sustainability, Circular design, Digital transformation.