Denim yüzeylerden üretilen bayan pantolonunda yüzey esneme kabiliyeti olan kumaş yapılarının model ve kalıp tasarımına etkileri
Model and modelled form designs of surface elasticity capability of cloth structures on lady trousers which are produced whit denim surface in ready-made sector
  1. Tez No: 214524
  2. Yazar: ZEYNEB FİLİZ ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÇİVİTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hazır giyim üretiminin temel hammaddesi olan kumaştaki yapısal farklılıklar herhangi bir giysinin model ve kalıp tasarımlarını etkilemektedir. Sanatsal ve endüstriyel açıdan model tasarımları giysinin bütünlüğünü ve fonksiyonelliğini arttırma çabaları üzerine eğilim göstermektedir.Bu araştırmada, hazır giyim sektöründe denim yüzeylerden üretilen bayan pantolonunda, yüzey esneme kabiliyeti olan kumaş yapılarının, model ve kalıp tasarımına olan etkileri incelenmiştir.Araştırmanın evrenini denim, pamuklu, yıkamalı ve elastikiyet kabiliyeti olan kumaşlar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evreni sağlıklı olarak temsil etmesi açısından elastikiyet kabiliyeti olan denim yüzeyler arasından günün trendlerine uygun olarak seçilen 6 farklı elastikiyet kabiliyetine sahip kumaş oluşturmaktadır. Bu araştırmada, deneysel yöntem kullanılmıştır. Araştırma kapsamında, baz alınan pantolon kalıbı, belirlenen kumaşlardan üretilmiş ve yıkama işlemine tabii tutularak değerlendirme ölçeği ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda elde edilen bulgular doğrultusunda, kalıp üzerinde gerekli düzeltmeler yapılarak 6 farklı kumaş içerisinden en çok değişim gösteren denim yüzey seçilmiştir. Düzeltilen pantolon kalıbı tekrar seçilen denim yüzeyden dikilerek, yıkama işlemine tabii tutulmuş ve değerlendirilmiştir.Bu araştırma sonucunda, farklı elastikiyet oranlarına sahip denim yüzeylerin üretim ve yıkama sonrası farklıklar gösterdiği, yıkama sonrası vücudun belli bölümlerinde, uygulanan kalıbın, kumaşın elastikiyet oranına göre form aldığı, belli bölümlerinin ise formu koruyamadığı, pamuk yüzdesi en fazla olan denim yüzeylerin yıkama sonrası boyda çok çektiği, kompozisyonları aynı yapıları farklı olan denim yüzeylerin yıkama sonrası farklı özellikler kazandığı tespit edilmiştir. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda, düzeltilen kalıp ile yapılan üretim ve yıkama sonrası istenilen sonuçlara ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, elastikiyet kabiliyeti olan denim yüzey pantolon kalıp tasarımı için öneriler getirilmiştir
Özet (Çeviri)
Structural differences on cloth which is the raw material of ready- made production affect the model and modelled forms of any clothing. With artistic and industrial aspect,model designs tend on increasing effort of wholeness of clothing and functionality.İn this research, model and modelled form designs of surface elasticity capability of cloth structures on lady trousers which are produced with denim surface in ready-made sector have been studied.Denim, washable cotton cloth and clothes with elasticity capability form the area of the research. Six different elasticity clothes form the research sample. they were chosen amongst the ones which have elasticitiy speciality which are suitable to daily trends. Experimental method has been used in this research, in the research scope, trousers modelled form which has been taken as an example, has been produced with determined clothes and washed and evaluated wıth appraise measure with the direction of findings we have at the end of the evaluation, necessary correction has been made on modelled form and denim surface which have changed most have been chosen, by sewing corrected trousers modelled form on denim surface, it has been washed and tested .By the end of this research, it has been can firmed that denim surfaces, which have different elasticitiy rates show differences after production and washing, practiced modelled form on some parts of body has farmed with the elsticitiy rate, certain parts hasn?t kept form, denim surfaces which have the most cotton rate shrank lengthwise, denim surfaces which have the same compositions but differnt structures have had different specialities. With the direction of the results we have, desired results have been reached by the productions of corrected modelled form and desired results after washing . on this direction, suggestions have been affered for denim surfaced trousers modelled form which have elasticity capabilitiy.