Ebeveyn aracılı video model olma öğretim yönteminin OSB'li küçük çocukların diş fırçalama becerisi öğretimi üzerine etkisi
The effect of parent-mediataed video modeling teaching method on teaching tooth brushing skills of young children with ASD
  1. Tez No: 877873
  2. Yazar: RABİA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF AKEMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada OSB tanısı olan küçük çocuklara diş fırçalama becerisinin öğretilmesinde, ebeveynlerine koçluk yapılarak video ile model olmanın etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, yaşları 5 ile 8 arasında değişen otizm spektrum bozukluğu tanısı olan 2 erkek ve 1 kız çocuk ile bu çocukların ebeveynleri katılmıştır. Araştırma katılımcı çocukların evlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, tek-denekli araştırma modellerinden değişen ölçütler modeline göre desenlenmiştir. Araştırmanın iki bağımlı değişkeni vardır. Bunlar: birinci bağımlı değişken, ebeveynlerin video modeli kullanarak çocuklarına diş fırçalama becerisini kazandırmaları, ikincisi, çocukların doğru ve bağımsız diş fırçalama becerisinin adımlarını gerçekleştirmeleridir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri ise video modelle öğretim yöntemi ile ebeveyn eğitimi ve ebeveyn koçluğudur. Araştırmanın bulguları, ebeveynlere koçluk yapıldığında, ebeveynlerin video modelle öğretim yöntemini uygun şekilde kullanarak çocuklarına diş fırçalama becerisini kazandırdığını göstermektedir. Ayrıca katılımcı çocukların ve ebeveynlerinin öğrendikleri becerileri farklı kişilere genelleyebildikleri ve öğretim oturumları sona erdikten 21 gün sonra bu becerileri korudukları araştırmanın sonucunda elde edilmiştir. Sosyal geçerlilik bulgularında ebeveynler, öğretilen diş fırçalama becerisine, video modelle öğretim yöntemine ve ebeveyn koçluğu sunulmasına dair olumlu görüşler belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effectiveness of video modeling by coaching their parents in teaching tooth brushing skills to young children diagnosed with ASD. Two boys and one girl diagnosed with autism spectrum disorder, aged between 5 and 8, and their parents participated in the study. The research was conducted in the homes of participating children. The research was designed according to the criteria model varying from single-subject research models. The research has two dependent variables. These are: the first dependent variable is that parents help their children acquire tooth brushing skills by using the video model, and the second is that children perform the steps of correct and independent tooth brushing skill. The independent variables of the research are parent training and parent coaching with video model teaching method. The findings of the study show that when parents are coached, they help their children acquire tooth brushing skills by using the video model teaching method appropriately. In addition, it was obtained as a result of the research that the participating children and their parents were able to generalize the skills they learned to different people and maintained these skills 21 days after the teaching sessions ended In the social validity findings, parents expressed positive opinions about the tooth brushing skill taught, the video model teaching method, and the provision of parent coaching.