Fusarium'da fludioksonil'in mikotoksin sentezinden sorumlu özgün genlerin anlatımı üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of fludioxonil on expressions of specific genes responsible for mycotoxin synthesis in Fusarium
  1. Tez No: 877958
  2. Yazar: ESMA ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRUH ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Ziraat, Biology, Genetics, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yüksek lisans tezinde fungisit aktif bileşenlerinden fludioksonilin deoksinivelanol (DON) biyosentezinden sorumlu tri4, tri5 ve tri11 genlerinin anlatım seviyelerine etkisi F. culmorum UK99 (FcUK99) referans suşunda transkriptomik düzeyde araştırıldı. Bu kapsamda aktif bileşiğin 0.11 µg/mL (MİK25) ve 0.22 µg/mL (MİK50) dozları PDA besi ortamına eklenerek FcUK99 kültürleri kuruldu. Fludioksonil içermeyen PDA ortamında üretilen FcUK99 kültürleri kontrol grubunu oluşturdu. Kültürlerin 7. gününde doğrusal büyüme oranları (ing., linear growth rate; LGR) kontrol grubunda 22.5±0.00 mm/gün, MİK25 uygulanmış kültürler için 5.78±0.03 mm/gün ve MİK50 için 3.68±0.04 mm/gün olarak hesaplandı. MİK25 uygulaması kültürlerde fungal büyümeyi %25 oranında, MİK50 uygulaması ise %83.6 oranında azalttı. Doz artışına bağlı olarak hücre canlılığında meydana gelen azalma istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p0.05). Her iki transkriptomik verisi fludioksonilin üç genin anlatım düzeylerini arttırdığını, tri11 genindeki kat artışının tri4'e göre oldukça az olduğunu belirlemeyi sağladı. FcUK99 suşunun kontrol ve deney gruplarından izole edilen mikotoksinlerin ince tabaka kromatografisi (İTK), kontrol grubunda DON üretildiğini (Rf: 0.29) ve fludioksonil uygulanmasının üretimi baskıladığını gösterdi. Ek olarak aktif maddeye maruz kalan örneklerde 3-ADON'un Rf değerine (0.27) ait spota yakın spotların ortaya çıktığı, doz artışı ile birlikte spotların sinyallerinin azaldığı gözlendi. Transkriptomik ve kromatografik veriler birlikte değerlendirildiğinde; tri11 genindeki kat değişiminin tri4'tekinden az olması TRI11'in hidroksilasyon işlevinde yetersiz kaldığını, dolayısıyla ara metabolitin hücrede birikimi yoluyla DON üretiminin baskılanmasına yol açabileceğini belirlemeyi sağladı. Bu yüksek lisans tez çalışması, olası DON biyosentez yolağının F. culmorum'da da işlevsel olduğunu ve fludioksonilin sadece F. culmorum'un üremesini engellemekle kalmayıp aynı zamanda patojenitede virulansdan sorumlu DON mikotoksin üretimini de baskıladığını ortaya koyması bakımından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis, the effect of fludioxonil, which is one of the fungicide active compounds, on the expression levels of tri4, tri5 and tri11 genes responsible for the biosynthesis of deoxynivalenol (DON) was investigated in the reference strain of Fusarium culmorum (FcUK99) at the transcriptomic level. In this context, FcUK99 cultures were established by adding doses of 0.11 µg/mL (MIC25) and 0.22 µg/mL (MIC50) of the active compound to the PDA medium. FcUK99 cultures grown in PDA medium without fludioxonil consisted the control group. Linear growth rates (LGR) were calculated as 22.5±0.00 mm/day in the control group, 5.78±0.03 mm/day for cultures treated with MIC25, and 3.68±0.04 mm/day for MIC50 on the 7th day of the cultures.MIC25 application reduced the fungal growth in cultures by 25%, and MIC50 by 83.6%. The decrease in cell viability due to the increase in dose was found to be statistically significant (p0.05). Both transcriptomic data enabled us to determine that fludioxonil increased the expression levels of three genes, and the fold increase in the tri11 gene was significantly less than that in tri4. Thin layer chromatography (TLC) of mycotoxins isolated from control and experimental sets of FcUK99 strain demonstrated that DON was produced in the control group (Rf: 0.29), and fludioxonil application suppressed the production. In addition, it was observed that the spots close to the the spot belonging to Rf value of 3-ADON (0.27) appeared in the samples exposed to the active substance, and the spot' signals decreased with the increase in dose. When transcriptomic and chromatographic data are evaluated together; the fact that the fold change in the tri11 gene was less than that of tri4 provided to determine that TRI11 remained insufficient in its hydroxylation function, hence that it could lead to the inhibition of DON production through the accumulation of the intermediate metabolite in the cell. This master's thesis study is of great importance as it reveals that the possible DON biosynthesis pathway is also functional in F. culmorum and that fludioxonil not only prevents the reproduction of F. culmorum but also suppresses the DON mycotoxin production responsible to virulence in pathogenicity.