Obez, Tip 2 diyabet hastalarında kilo kaybı ile oksidatif stres arasındaki ilişkinin thiol-disülfit dengesi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between weight loss and oxidative stress i̇n obese, Type 2 diabetic patients by thiol/disulfide balance
  1. Tez No: 877959
  2. Yazar: BETÜL PEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Obez, Tip 2 Diyabet Hastalarında Kilo Kaybı İle Oksidatif Stres Arasındaki İlişkinin Thiol-Disülfide Dengesi İle Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Diabetes Mellitus (DM) ve obezite, tüm toplumlarda önemli bir sorun olarak varlığını sürdürmektedir. DM ve Obezite arasında sıkı bir ilişki olduğu, her iki hastalığın da inflamatuvar süreçlerle iç içe bir seyri olduğu bilinmektedir. DM ve obezitenin uzun vadedeki komplikasyonlarının bu inflamatuvar süreçler ile ilişkisi tespit edilmiş olsa da henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Bu iki hastalığın klinik şiddetinin tespiti ve komplikasyonların öngörülebilmesi için hastaların inflamasyon ve oksidatif stres açısından değerlendirilebilmesini sağlayacak klinik araçlara ihtiyaç vardır. Antropometrik ölçümler, çeşitli bilinen ve yeni inflamatuvar biyobelirteçler bu amaçla test edilmektedir. Thiol/Disülfide inflamatuvar süreçler ve oksidatif strese karşı savunmada rolü bilinen ve klinik değeri henüz araştırılan bir biyobelirteçtir. Biz bu çalışmamız ile obez ve tip 2 DM tanılı hastalarda klinik izlem altında vücut ağırlığı değişimi ile thiol/disülfide dengesinin arasındaki ilişkiyi tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tek merkezli olarak Aralık 2023- Nisan 2024 tarihlerinde prospektif bir tasarım ile yürütülmüştür. Çalışmaya toplam 46 hasta ile tamamlanmıştır. Hastaların ilk başvuruda yaş, ek hastalıkları öğrenildi; boy, vücut ağrılığı, bel ve kalça çevresi ölçümleri gerçekleştirildi; glikolize hemoglobin, albümin, lökosit, nötrofil ve c-reaktif protein değerleri kaydedildi. 3 ay sonrasında aynı veriler tekrar elde edildi. Bu iki muayene sırasında elde edilen kan numunelerinden native thiol, total thiol, düsülfit çalışıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan 46 hastanın 30'U çalışma sürecinde %5'ten fazla kilo kaybetmişti (Grup 1), kalan 16'sı ise Grup 2 olarak tanımlandı. Grup 1 ve 2 arasında çalışma başlangıcında yaş (p=0,211), ek hastalıklar (P=>0,05) açısından fark yoktu. İnflamatuvar belirteçler ve thiol belirteçleri çalışma başlangıcında gruplar arasında benzerdi (p=>0,05). Grup 1 vakalarda çalışma sürecinde native thiol (263,20-316,51; p=0
Özet (Çeviri)
Evaluation Of The Relationship Between Weight Loss And Oxidative Stress İn Obese, Type 2 Diabetic Patients By Thiol-/İsulfide Balance Introduction and Objective: Diabetes Mellitus (DM) and obesity continue to be an important problem in all world. It is known that there is a close relationship between DM and obesity and that both diseases have a course intertwined with inflammatory processes. Although the long-term complications of DM and obesity have been associated with these inflammatory processes, they have not yet been fully elucidated. In order to determine the clinical severity of these two diseases and to predict complications, clinical tools are needed to evaluate patients in terms of inflammation and oxidative stress. Anthropometric measurements and various known and novel inflammatory biomarkers are being tested for this purpose. Thiol/Disulfide is a biomarker whose role in inflammatory processes and defense against oxidative stress is known and whose clinical value is still under investigation. In this study, we aimed to determine the relationship between body weight change and thiol/disulfide balance under clinical follow-up in obese patients with type 2 DM. Materials and Methods: Our study was conducted in a single center with a prospective design between December 2023 and April 2024. The study was completed with a total of 46 patients. Age, comorbidities, height, body weight, waist and hip circumference measurements were performed; glycated hemoglobin, albumin, leukocyte, neutrophil and c-reactive protein values were recorded. After 3 months, the same data were obtained again. Blood samples obtained during these two examinations were analyzed for native thiol, total thiol, and disulfide. Results: Of the 46 patients, 30 patients lost more than %5 weight during the study period (Group 1) and the remaining 16 patients were defined as Group 2 There was no difference between Groups 1 and 2 in terms of age (p=0.211) and comorbidities (P=>0,05) at the beginning of the study. Inflammatory markers and thiol markers were similar between the groups at the beginning of the study (p=>0.05). Native thiol (263,20-316,51; p=0