Laparoskopik histerektomi sonrası ılık su tüketiminin gastroinstestinal pasaja etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of warm water consumption on gastrointestinal transit following laparoscopic hysterectomy
  1. Tez No: 877971
  2. Yazar: TUĞKAN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN HAMDİ İNAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
AMAÇ: Postoperatif 4. saatte 37°C 200 ml ılık su verilen hastaların, verilmeyenlere göre bağırsak fonksiyonlarının daha hızlı normale döndüğü, taburculuk ve iyileşme süreçlerinin hızlandığı gösterilmek istenmiştir. MATERYAL VE METOT: Benign endikasyonla histerektomi uygulanacak 50 katılımcı, 25'er kişilik deney ve kontrol gruplarına randomize edilmiştir. Dışlama kriterlerine göre 9 katılımcı elenmiş ve 41 katılımcı değerlendirilmiştir. Demografik özellikler, önceki cerrahi deneyimleri ve semptomlar kaydedilmiştir. Deney grubuna postoperatif 4. saatte 37°C 200 ml su verilmiş, her iki grupta 24 saat boyunca bulantı, kusma, distansiyon ve ağrı gibi parametreler izlenmiştir. Tüm cerrahi girişimler aynı ekip tarafından ve standardize şekilde gerçekleştirilmiştir. BULGULAR: Deney grubunda flatus süresi ortalama 12. saatte, kontrol grubunda ise 16. saatte gerçekleşmiştir (p0.05). Önceden abdominal cerrahi geçiren deney grubundaki katılımcılarda gaz çıkışı daha erken saptanmıştır (p=0.003).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: This study aimed to demonstrate that patients who were given 200 ml of 37°C warm water at the 4th hour postoperatively had quicker normalization of bowel functions, faster discharge, and recovery processes compared to those who did not receive warm water. MATERIALS AND METHODS: Fifty participants who underwent hysterectomy for benign indications were randomized into two groups: 25 in the experimental group and 25 in the control group. Nine participants were excluded according to the exclusion criteria, and 41 participants were evaluated. Demographic data, previous surgical experiences, and symptoms were recorded. The experimental group received 200 ml of 37°C water at the 4th hour postoperatively, and nausea, vomiting, distension, and pain parameters were monitored in both groups for the next 24 hours. All surgical interventions were standardized and performed by the same team. RESULTS: The time to first flatus in the experimental group was at an average of 12 hours, compared to 16 hours in the control group (p0.05). Participants in the experimental group who had previous abdominal surgery passed gas earlier (p=0.003).