Deneysel iskemik inme modelinde iskemi/reperfüzyon hasarına karşı sinapin tiyosiyanat ve/veya sinapik asit etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of sinapine thiocyanate and/or sinapic acid against ischemia/reperfusion injury in an experimental ischemic stroke model
  1. Tez No: 877970
  2. Yazar: AHMET BİLGEHAN BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR ŞAHİN, PROF. DR. ENDER YARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnme; günlük hayatın artan stres düzeyi, beslenme alışkanlıklarının bozulması ve günlük hareket miktarının azalmasına bağlı olarak gelişebilen, insanlarda ve hayvanlarda yüksek oranda morbidite ve mortaliteye sahip olan bir hastalıktır. Bu çalışmanın amacı; iskemik inme modelinde iskemi/reperfüzyon hasarına karşı sinapin tiyosiyanat ve/veya sinapik asit'in etkileri araştırılmasıdır. Çalışmada; 56 Sprague-Dawley sıçan kullanıldı. Çalışma; Sham grubu, SA grubu ( 40 mg/kg SA), ST grubu ( 40 mg/kg ST) ve SA+ST grubu (40 mg/kg SA, 40 mg/kg ST), CCA grubu (iskemi/reperfüzyon), CCA+SA grubu (iskemi/reperfüzyon, 40 mg/kg SA, IP), CCA+ST grubu (iskemi/reperfüzyon, 40 mg/kg ST, IP), CCA+SA+ST grubu (iskemi/reperfüzyon, 40 mg/kg SA, 40 mg/kg ST, IP) olmak üzere 8 gruba (n:7) ayrıldı. Bu gruplardan; Sham grubu, SA grubu, ST grubu ve SA+ST grubuna madde uygulandıktan 3 saat sonra anestezi altındaki hayvanlar sakrifiye edildi. CCA (sağ ana karotis arter iskemi), CCA+SA, CCA+ST ve CCA+SA+ST gruplarındaki hayvanlar anestezi altında sağ ortak karotis arter klemplenerek inme oluşturuldu. İnme oluşturulan gruplardaki hayvanlara inmeden 60 dakika sonra intraperitoneal yolla madde uygulandı. İskemik inme oluşturulan gruplar; ilk 90 dakikalık inme süresi tamamlandıktan sonra sağ ana karotis arterdeki klemp açılarak iskemi/reperfüzyon hasarı oluşumu sağlandı. Reperfüzyondan 2,5 saat sonra; CCA, CCA+SA, CCA+ST ve CCA+SA+ST gruplarındaki hayvanlar anestezi altında sakrifiye edildi. Bütün gruplardaki hayvanların beyin dokusu çıkarıldı. Beyin dokusunda; TAS (total antioksidan durum), TOS (total oksidan durum), OSİ (oksidatis stres indeksi), MDA (Malondialdehit), GSH (glutatyon peroksidaz), GFAP (glial fibriler asidik protein) ve NSE (nöron spesifik enolaz) düzeyleri belirlendi. Ayrıca beyin dokusunun histopatolojik inceleme ve dejeneratif nöronların yüzdesi belirlendi.
Özet (Çeviri)
Stroke is a disease that can develop due to the increased stress level of daily life, deterioration of eating habits, and decreased daily activity, and has a high rate of morbidity and mortality in humans and animals. The purpose of this study; is to investigate the effects of sinapine thiocyanate and/or sinapic acid against ischemia/reperfusion injury in an ischemic stroke model. In the study, 56 Sprague-Dawley rats were used. In the study, they were divided into 8 groups (n:7): Sham group, SA group (40 mg/kg SA), ST group (40 mg/kg ST), and SA+ST group (40 mg/kg SA, 40 mg/kg ST), CCA group (ischemia/reperfusion), CCA +SA group (ischemia/reperfusion, 40 mg/kg SA, IP), CCA+ST group (ischemia/reperfusion, 40 mg/kg ST, IP), and CCA+SA+ST group (ischemia/reperfusion, 40 mg/kg SA, 40 mg/kg ST). From these groups, animals under anesthesia were sacrificed 3 hours after the substance was applied to the Sham group, SA group, ST group, and SA+ST group. Animals in the CCA, CCA+SA, CCA+ST, and CCA+SA+ST groups were stroked by clamping the right common carotid artery under anesthesia. The substance was administered intraperitoneally to the animals in the stroke-induced groups 60 minutes after the stroke. Groups created for ischemic stroke: After the first 90 minutes of stroke were completed, the clamp on the right common carotid artery was opened to ensure ischemia/reperfusion injury. 2.5 hours after reperfusion, animals in the CCA, CCA+SA, CCA+ST, and CCA+SA+ST groups were sacrificed under anesthesia. Brain tissue of animals in all groups was removed. The brain tissue of animals in all groups was removed. In brain tissue; TAS, TOS, OSI, MDA, GSH, GFAP, and NSE levels were determined. Additionally, the histopathological examination of brain tissue and the percentage of degenerative neurons were determined.