Geri bildirim türlerinin ortaokul öğrencilerinin yazma becerisi, yazma motivasyonu ve yazma öz yeterliğine etkisi
Effect of feedback types on writing skills, writing motivation and writing self sufficiency of secondary school students
  1. Tez No: 877985
  2. Yazar: AYHAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM SEÇKİN AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada geri bildirim türlerinin ortaokul öğrencilerinin yazma becerisi, yazma motivasyonu ve yazma öz yeterliğine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerine bağlı öntest-sontest kontrol grupsuz deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi yapılırken alt problemlere uygun olarak yüzde, frekans, aritmetik ortalama ile tek yönlü varyans analizi (ANOVA), tek faktör üzerinde tekrarlı ölçümler için iki faktörlü varyans analizi kullanılmıştır. Çalışma grubunun belirlenmesinde uygun örnekleme yöntemine başvurulmuştur. Yedinci sınıflarda üç şubenin çalışma grubu olarak belirlendiği bu çalışma on hafta sürdürülmüştür. Çalışma öncesinde öntest olarak yazma motivasyon ölçeği (Deniz ve Demir, 2020), yazma öz yeterlik ölçeği (Demir, 2014) ve öğrencilerin yazma becerilerini ölçmek için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2006 İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan“Yazılı Anlatımı Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Uygulama süresince haftada iki saat olmak üzere çalışma gruplarına geri bildirim türlerine yönelik uygulamalar gerçekleştirilmiştir. Uygulama sonunda sontest olarak yazma motivasyon ölçeği (Deniz ve Demir, 2020), yazma öz yeterlik ölçeği (Demir, 2014) ve öğrencilerin yazma becerilerini ölçmek için Millî Eğitim Bakanlığı tarafından 2006 İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı'nda yer alan“Yazılı Anlatımı Değerlendirme Formu”uygulanmıştır. Öğrencilerin yazma becerilerine yönelik öğretmen geri bildiriminin, akran geri bildiriminin ve öz değerlendirmenin uygulandığı şubelerde anlamlı olarak pozitif yönde farklılıklar bulunmuş ve öğrencilerin yazma becerilerinin geliştiği tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen geri bildirimi uygulamalarının öz değerlendirme ve akran geri bildirimi uygulamalarına göre katılımcıların yazma becerilerinin yükselmesine yönelik daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Yazma motivasyonlarının belirlenmesinde ise yalnızca öz değerlendirme uygulamalarının gerçekleştirildiği şubede öğrencilerin yazmaya yönelik motivasyonlarının arttığı saptanmış olup anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yazma öz yeterliği göz önüne alındığında ise genel ortalamalarının yüksek olduğu ancak hiçbir grupta anlamlı farklılığın gerçekleşmediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of feedback types on secondary school students' writing skills, writing motivation and writing self-efficacy. In the study, a pretest-posttest experimental design without a control group was used, based on quantitative research methods. While analyzing data in the research, one-way analysis of variance (ANOVA) with percentage, frequency, arithmetic mean and two-factor analysis of variance for repeated measurements on a single factor were used in accordance with the sub-problems. Appropriate sampling method was used to determine the study group. This study, in which three grades in the seventh grade were determined as the study group, continued for ten weeks. Before the study, as a pretest, the writing motivation scale (Deniz and Demir, 2020), the writing self-efficacy scale (Demir, 2014) and the“Written Expression Evaluation Form”included in the 2006 Primary School Turkish Course Curriculum by the Ministry of National Education to measure students' writing skills. has been implemented. During the implementation, practices regarding feedback types were carried out to the working groups for two hours a week. At the end of the application, the writing motivation scale (Deniz and Demir, 2020), the writing self-efficacy scale (Demir, 2014) and the“Written Expression Evaluation Form”included in the 2006 Primary School Turkish Course Curriculum by the Ministry of National Education to measure students' writing skills were used as posttests. has been implemented. Significant positive differences were found in the branches where teacher feedback, peer feedback and self-evaluation were applied to students' writing skills, and it was determined that students' writing skills improved. In addition, it has been determined that teacher feedback applications are more effective in increasing the writing skills of the participants than self-assessment and peer feedback applications. In determining writing motivation, it was determined that students' motivation for writing increased only in the branch where self-assessment practices were carried out, and it was concluded that there was a significant difference. Considering the students' writing self-efficacy, it was concluded that their general average was high, but there was no significant difference in any group.