Televizyon reklamlarında ünlü kullanımının marka güvenine etkisi
The use of celebrities in television advertising impact on brand trust
- Tez No: 877984
- Danışmanlar: PROF. DR. YESİM ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bir ürün veya hizmetin tanıtılması ve hedef kitle tarafından benimsenmesi amacıyla gerçekleştirilen tanıtım faaliyetleri olarak bilinen reklamlar, bireylerin tutum ve davranışlarını değiştirmeyi amaçlar. Tutum ve davranışlar üzerinde önemli etkiye sahip reklamlar, çok fazla değişkenin olduğu ve geniş araştırmalar gerektiren bir süreçtir. Bu çalışmada televizyon reklamlarında ünlü kullanımının marka güvenine etkisi test edilerek incelenmiştir. Araştırma tasarımı ile birlikte reklamlarda ünlü kullanımının izleyici üzerindeki marka güveninin marka ünlü uyumu, algılanan ünlü uzmanlığı, çekiciliği ve güvenirliğine göre farklılaşması belirlenmiştir. Reklam filmi gösterilerek reklamda ünlü kullanımı manipüle edilmiştir. Anket sonuçları ile birlikte ön testler yapılarak analiz yapılmıştır. 200 kişi ile gerçekleştirilen anket ile elde edilen veriler SPSS 25 programı ile analiz edilmiştir. Bu araştırmada iki yönlü gruplar arası ANOVA kullanılmıştır. Analiz sonrasında televizyon reklamlarında ünlü kullanımının marka güvenine etkisinin olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Advertisements, known as promotional activities carried out to introduce a product or service and to adopt it by the target audience, aim to change the attitudes and behaviors of individuals. Advertisements, which have a significant impact on attitudes and behaviors, are a process that involves many variables and requires extensive research. In this study, the effect of celebrity usage in television advertisements on brand trust was tested and examined. With the research design, it has been determined that the use of celebrities in advertisements varies according to brand trust in the audience, brand-celebrity fit, perceived celebrity expertise, attractiveness and reliability. The use of celebrities in the advertisement was manipulated by showing a commercial. Preliminary tests were carried out along with the survey results and analysis was made. The data obtained from the survey conducted with 200 people was analyzed with SPSS 25 program. Two-way between-groups ANOVA was used in this study. After the analysis, it was revealed that the use of celebrities in television advertisements has an effect on brand trust.