Rekabet Hukuku uygulamasında yasal standartlar ve ekonomik analizin rolü: Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
The role of legal standards and economic analysis in Competition Law enforcement: An empirical study on Turkiye
  1. Tez No: 877991
  2. Yazar: KÜRŞAT ÜNLÜSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİDDİN BAĞDADİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı Türkiye'de Rekabet Kurulu tarafından alınan kararlarda yasal standartlar bakımından ekonomik analizin ne derece kullanıldığının ampirik olarak ölçülmesi ve analiz edilmesidir. Bu amaçla çalışmada Katsoulacos vd. (2019) tarafından geliştirilen yöntem benimsenmiştir. Bu kapsamda söz konusu kararlar ihlal türlerine göre sınıflandırılarak ekonomik analizin bu karar türlerinde ne ölçüde kullanıldığı, bu anlamda ihlal türlerinin arasında farklılık olup olmadığı, zaman içerisindeki seyrinin ne yönde olduğu, ortaya çıkan sonuçların uygulama kalitesi ve yargı süreçleri bakımından anlamlı olup olmadığı incelenmiştir. 1998-2017 dönemine ait verilerin incelenmesi sonucunda; ekonomik analizin kapsamının rekabet ihlali türleri arasında değişkenlik gösterdiği ve özellikle hakim durumun kötüye kullanılması ihlallerinde ekonomik analizin kullanımında bir artış olduğu görülmüştür. Kartel türü ihlallerde ekonomik analizin kullanımı açısından ise beklenmeyen artışlar görülmekle birlikte dikey rekabet ihlallerinde etkiye dayalı yasal standartlara doğru önemli bir ilerleme kaydedildiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to empirically measure and analyze the to what extent the economic analysis is used in the decisions taken by the Competition Board in Turkiye in terms of legal standards. To this end, the study employs the methodology developed by Katsoulacos et al. (2019). In this context, by classfying these decisions according to the types of infringement, the extent of economic analysis used in these decisions, whether there is a difference between the types of infringement in this sense, the course taken over time, and whether the results are meaningful in terms of the quality of implementation and judicial processes are analyzed. As a result of the analysis of the data for the period 1998-2017, it is observed that the scope of economic analysis varies between types of competition infringements and there has been an increase in the use of economic analysis especially in abuse of dominant position infringements. Although there is an unexpected increase in the use of economic analysis in cartel type infringements, it is observed that there has been a significant progress towards impact-based legal standards in vertical competition infringements.