Fisher ve neo-fisher etkisi: Türkiye üzerine bir uygulama
Neo-fisher effect and application in Türkiye
- Tez No: 877992
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ERGİN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı iktisat literatüründe sıkça bulunan faiz enflasyon arasındaki nedensellik ilişkisinin güncel veriler ışığında Türkiye ekonomisi için incelenmesidir. Diğer bir değişle güncel ekonomik gelişmeler altında iktisat literatüründe geçen Neo-Fisher ve Fisher Etkilerinin Türkiye ekonomisinde geçerli olup olmadığını araştırmak çalışmanın ana konusudur. Çalışmada Türkiye'de 2011:06-2023:11 dönemlerine ait enflasyon ve faiz oranı verileri kullanılmış olup enflasyonu temsilen TÜFE analize dahil edilirken 1 ay, 3 ay,6 ay ve 1 yıllık ağırlıklandırılmış mevduat faiz oranları ise kullanılan diğer değişkenlerdir. Söz konusu değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini test etmek üzere yapılan Toda –Yamamoto testi sonuçlarına göre, her iki değişken arasında çift yönlü ilişki tespit edilmiş olup Neo- Fisheryen etkinin Türkiye ekonomisinde geçerli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the causality relationship between interest and inflation, which is frequently found in the economic literature, for the Turkish economy in the light of current data. In other words, the main subject of the study is to investigate whether Neo-Fisher and Fisher Effects mentioned in the economic literature under current economic developments are valid in the Turkish economy. In the study, inflation and interest rate data for the periods 2011:06-2023:11 in Turkey were used, and while CPI was included in the analysis to represent inflation, 1-month, 3-month, 6-month and 1-year weighted deposit interest rates were other variables used. According to the results of the Toda-Yamamoto test performed to test the causality relationship between the variables in question, a bidirectional relationship was detected between both variables and it was concluded that the Neo-Fisherian effect is valid in the Turkish economy.