Ulusal medyada yayınlanan çevre sorunları ile ilgili haberlerin kelime bulutu yöntemi ile analizi: 2018 – 2022 yılları arası
Analysis of news about environmental problems published in the national media using the word cloud method: Between 2018-2022
- Tez No: 878004
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM AYDEMİR ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Çevre Mühendisliği, Public Health, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Çevre canlıların hayatları boyunca karşılıklı etkileşimlerini sürdürdükleri, birbirlerinden etkilendikleri ortam olarak tanımlanabilir. Çevreyi canlılar olumlu ya da olumsuz anlamda etkileyebilmektedir. Pek çok platformda çevre sorunları tartışılmakta hem ulusal hem de uluslararası boyutta çözüm aranmaktadır. Bununla birlikte her gün ulusal ve uluslararası medyaya pek çok olumlu ve olumsuz haber yansımakta bilinçli bireylerce bu haberler irdelenmekte ve tartışılmaktadır. Kelime bulutu analizi son yıllarda sıklıkla kullanılan görselleştirme metodudur. Bu görselleştirme tekniğinde farklı alanlarda seçilen metinlerde kelimenin görünüm sıklığı yansır ve kelime boyutu kelimenin sıklığına göre değişir. Kelime bulutu içerisinde kümelenen kelimeler irdelenen konu hakkında en çok tekrarlanan kelimeleri vermektedir. Bu araştırmada 2018-2022 yılları içerisinde ulusal medyaya yansıyan çevre sorunları ile ilgili haberler arama motorunda taranmış ve kelime bulutu ile analiz edilmiştir. Analiz sonucuna göre olumsuz haberlerde en çok tekrar edilen kelimeler“su, hava, plastik, kirlilik, orman, maske, eldiven”iken; olumlu haberlerde“atık, çevre, dönüşüm, elektrik, iklim, tarım, depozito”kelimeleri öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The environment can be defined as the environment in which living things interact and are influenced by each other throughout their lives. Living things can influence the environment positively or negatively. Environmental problems are discussed on many platforms and solutions are sought both nationally and internationally. In addition, many positive and negative news stories are reflected in the national and international media every day and are examined and discussed by conscious people. Word cloud analysis is a visualization method that has been widely used in recent years. In this visualization technique, the frequency of occurrence of the word in selected texts in different areas is reflected and the word size changes according to the frequency of the word. The words grouped in the word cloud contain the most frequently repeated words on the topic under study. In this research, news about environmental problems reflected in the national media between 2018 and 2022 were scanned in the search engine and analyzed using Word Cloud. According to the analysis results, the most repeated words in negative news were“water, air, plastic, pollution, forest, mask, gloves”, the words“waste, environment, transformation, electricity, climate, agriculture, deposit”came to the fore in positive news