Belediye sınırları içerisinde mahallenin hukuki niteliği ve yapısı: Kırsal mahalle kavramı
The legal nature and structure of the neighborhood within the borders of the municipality: The concept of rural neighborhood
- Tez No: 878020
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HULÜSİ ALPHAN DİNÇKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Dünya genelinde bir inceleme yapıldığında yerel yönetimin ilk örneklerinin çok eski yıllara kadar dayandığı görülmektedir. Ortaya çıkışından itibaren yerel yönetimlerle alakalı en önemli konular yetki dağılımı, görev paylaşımı ve kaynak kullanımı şeklinde süregelmiştir. Günümüzdeki koşullara bakıldığında ise yerel yönetimlerle alakalı en önemli tartışma konusunun“merkezileşme”ve“yerelleşme”arasında sürdürüldüğü dikkat çekmektedir. Büyük şehirlerin yönetiminin gerçekleştirilebilmesi için ilk olarak planlı ve şehircilik ilkelerine uygun düzenlemelerin yapılması önemlidir. Bu bağlamda dünyada olduğu gibi Türkiye'de de yerel yönetimlere dair pek çok kanun ve kanun tasarısı örneği bulunmaktadır. Ancak büyükşehirlerle ilgili hukuki düzenlemelerde bir reform niteliğine sahip olan 6360 sayılı Kanun, yerel yönetimlerde en önemli değişiklikleri içeren Kanun olarak kabul edilmektedir. Adıgeçen kanunla birlikte büyükşehir ve ilçe belediyelerinin kaynak kullanımı, görev ve yetki dağılımlarında çok önemli değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Yapılan değişikliklerden en önemlisi ve en çok dikkat çeken ise il özel idareleri, köy ve belde belediyelerinin tüzel kişiliğinin ortadan kaldırılması olmuştur. Böylece büyükşehir belediyelerinin sahip olduğu sınırlar, tüm mülki sınırları kapsayacak bir hale getirilmiştir. Bu durum neticesinde ise büyükşehir olan tüm bu illerin bünyesinde bulunan belde ve köylerin tüzel kişilikleri ortadan kaldırılmış ve buralar mahalle halini almıştır. Mevzuatta yer alan değişiklikler, ortaya çıkan ya da çıkması muhtemel sorunların önüne geçememiş dolayısıyla da yapılan düzenlemelerin geçici bir nitelik taşıdığı gözlenmiştir. 6360 sayılı Kanunla alakalı pek çok farklı görüş olduğunu öne sürmek mümkündür. Bu bağlamda, belediye sınırları içerisinde mahallenin hukuki niteliğini ve yapısını kırsal mahalle kavramıyla birlikte değerlendirerek, ilgili Kanununla getirilen düzenlemeleri net bir şekilde ortaya koyabilmek için hazırlanan bu çalışmada, üç bölüm halinde değerlendirme yapılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kavramsal olarak köy, mahalle, köy idaresi ve mahalle idaresi kavramları ve toplumların bir arada yaşama ihtiyacından başlayarak köyler, mahalleler ve bunların temel işlevleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise kırsal mahalle kavramı ile birlikte kırsal mahallelerin oluşumuna değinilmiş ve kırsal mahalle kavramının yanında Türkiye'de sürdürülen kırsal kalkınma politikaları, Türkiye'de büyükşehir yönetimine geçiş süreci, kronolojik olarak Büyükşehir Kanunları ve 6360 sayılı Kanundan önce Büyükşehir belediyeleri içerisinde yer alan köy ve kırsal mahalle düzenlemeleri değerlendirilmiştir. Çalışmanın son kısmında ise Kanunla ilgili eleştirilere yer verilmiştir. Bu bağlamda 6360 sayılı Kanunla birlikte ortaya çıkan ekonomik etkiler, sosyal etkiler, siyasi etkiler ve bunların hukuki sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
It is seen that the first examples of local government date back to very old years, when a worldwide investigation is made. The most important issues related to local governments have been the distribution of authority, task sharing and resource use, since it was first seen. Looking at the current conditions, it is noteworthy that the most important debate about local governments is between“centralization”and“localization”. In order to realize the management of big cities, it is important to make planned and careful arrangements first. In this context, there are many examples of laws and draft laws regarding local governments in Turkey as well as in the world. However, the Law No. 6360, which has the characteristics of a reform in the legal regulations related to metropolitan cities, is accepted as the Law that made the most important changes in local governments. With the related law, very important changes have been made in the resource use, duty and authority distribution of the metropolitan and district municipalities. The most important and most striking of the changes made was the abolition of the legal personality of special provincial administrations, village and town municipalities. The regulation made with the Law in question has made the borders of the Metropolitan Municipalities to cover all civil borders. As a result of this situation, the legal entities of the towns and villages within the body of all these metropolitan cities were abolished and these areas became neighborhoods. It has been observed that the amendments in the legislation have not been able to prevent the problems that have arisen or are likely to arise, so the arrangements made are of a temporary nature. Therefore, at this point, it is possible to argue that there are many different opinions regarding the Law No. 6360. In this context, this study has been carried out in order to reveal the legal nature and structure of the neighborhood within the boundaries of the municipality, and also to clearly reveal what kind of regulations the relevant law has made together with the concept of rural neighborhood. In the first part of the study, starting from the concepts of village, neighborhood, village administration and neighborhood administration and the need for communities to live together, villages, neighborhoods and their basic functions were evaluated. In the second part of the study, together with the concept of rural neighborhood, the formation of rural neighborhoods is mentioned and besides the concept of rural neighborhood, the rural development policies pursued in Turkey, the transition process to the metropolitan administration in Turkey, chronologically the Metropolitan Laws and the villages and towns within the metropolitan municipalities before the Law No. 6360. rural neighborhood arrangements were evaluated. In the last part of the study, the criticisms about the Law are given. In this context, the economic effects, social effects, political effects and their legal consequences that emerged with the Law No. 6360 were discussed.