Difficulties experienced by working women after having children and changes in their career planning
Çalışan kadınların çocuk sahibi olduktan sonra iş hayatında yaşamış oldukları güçlükler ve kariyer planlamalarındaki değişiklikler
  1. Tez No: 878021
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı beyaz yaka çalışan kadınların çocuk sahibi olduktan sonra iş yaşamlarında yaşamış oldukları güçlükler, bu güçlüklerle baş etme yolları ve bu güçlüklerin kariyer planlamaları üzerindeki etkilerini belirlemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya Türkiye'deki yarı özel kurumlardan birinde aktif olarak çalışan ve çocuk sahibi olan 16 kadın çalışan dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Araştırma kapsamında çocuk sahibi çalışan kadınlarla birebir yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, kadınların çocuk sahibi olduktan sonra çalışmaya başladıklarında yaşamış oldukları en önemli fiziksel zorlukların uykusuzluk ve yorgunluk olduğu, duygusal zorlukların ise özlem, korku, suçluluk, adaptasyon ve yetersizlik olduğunu göstermiştir. Kadınların bir kısmının çocuk sahibi olma sebebi ile kendini düzenleme becerilerini arttırması sebebi ile kariyer gelişimi açısından avantajlı olduğunu belirtseler de çoğunluk bu durumun kariyer gelişimi açısından dezavantajlı olduğunu ve bunun kariyer beklentilerini de azalttığını belirtmişlerdir. Ayrıca, kadınların neredeyse tamamı çocuk sahibi olduktan sonra işe döndüklerinde kendi annelerinden önemli destekler aldıklarını, bunun çalışma hayatlarına çok önemli kazanımları olduğunu ancak almış oldukları bu desteğin kendilerinde psikolojik maliyete sebep olduğunu dile getirmişlerdir. Bu maliyetin sebebini minnet, yetersizlik, hayal kırıklığı, yüzleşme gibi duyguları yaşamalarının neden olduğunu belirtmişlerdir. Son olarak, kadınlar ülke kanunlarının birçok açıdan yetersiz kaldığını, ücretli iznin kısa olduğunu, çalıştıkları kurumda kreş bulunma zorunluluğunun olmadığını ve süt izninin kısa olduğunu belirtmişlerdir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki diğer araştırmalara gözden geçirilerek tartışılmış, sınırlılıklara değinilmiş ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the difficulties experienced by white-collar working women in their professional lives after having children, their ways of coping with these difficulties and the effects of these difficulties on their career planning. Qualitative research method was used in the study. The study included 16 female employees who actively work in one of the semi-private organizations in Turkey and have children. Demographic Information Form and Semi-structured Interview were used as data collection tools. Within the scope of the research, one-to-one semi-structured interviews were conducted with women who have children. The data obtained were analyzed using content analysis method. The results showed that the most important physical difficulties experienced by women when they started working after having children were insomnia and fatigue, while emotional difficulties were longing, fear, guilt, adaptation and inadequacy. Although some of the women stated that having children was advantageous in terms of career development because it increased their self-regulation skills, the majority stated that it was disadvantageous in terms of career development and that it also reduced their career prospects. In addition, almost all of the women stated that they received significant support from their mothers when they returned to work after having children, which had significant benefits for their working lives, but that this support caused psychological costs for them. The reason for this cost was that they experienced feelings of gratitude, inadequacy, disappointment and confrontation. Finally, women stated that the country's laws are inadequate in many respects, paid leave is short, there is no obligation to have a daycare center in the institution where they work, and breast feading break is short. The findings of the study are discussed by reviewing other studies in the literature, limitations are mentioned and recommendations are presented.