Jerzy Grotowski'de ritüelistik tiyatro ile temsil ilişkisi ve bir uygulama
Ritual to representation, representation to performance: Transformation in theatre
- Tez No: 878023
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ÖZİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması, Jerzy Grotowski'nin tiyatrosunu, oyuncuya ve tiyatroya bakış açısını incelemeyi hedeflemiştir. Bu bağlamda hem tiyatro sanatının, sahneleme ve performansın avangard sanat etkisiyle geçirdiği dönüşüme ve Jerzy Grotowski'nin sanat yaşamına dair tarihsel bir bakış sunmuş hem de tiyatro sanatının kökeninin ritüellere dayandığı ön kabulünden yola çıkarak ritüel temsil ilişkisini Grotowski tiyatrosu üzerinden incelemiştir. Bu çalışma, Grotowski'nin sanat deneyimi içinde kültür, oyun ve ritüel kavramlarının izlerini sürer.
Özet (Çeviri)
This the sisstudyaimed to examine Jerzy Grotowski's theaterand his perspective on the actorand theatre. In this context, it presented a his to rical view of the transformation of theater art, staging and performance under the influence of avant-garde art and theartistic life of Jerzy Grotowski, and examined theritual-representation relationship through Grotowski'stheater, based on the assumption that the origin of theater art is based on rituals. This study traces the concepts of culture, play and ritual in Grotowski's artistic experience.