Jerzy Grotowski'nin tiyatrosunda analitik psikolojinin izlekleri
Themes of analytical psychology in Jerzy Grotowski's theatre
- Tez No: 906712
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERCAN ÖZİNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Carl Gustav Jung'un psikolojik teorileri, kolektif bilinç dışının derinliklerine iner ve insanın ruhsal dünyasını anlamada sembollerin, arketiplerin ve kolektif deneyimlerin rolünü vurgular. Jung'un bu perspektifi Grotowski tiyatrosunun temelini oluşturan insan deneyimini anlamak için uygun bir düzlemdir. Grotowski tiyatrosu sadece sahnedeki karakterlerin yüzeydeki rollerini değil, aynı zamanda oyuncuların ve seyircilerin kolektif bilinçdışının derinliklerinde bulunan arketipik imgelerini de içermektedir. Bu tezde, Jerzy Grotowski'nin tiyatro pratiği ile Carl Gustav Jung'un analitik psikolojisi arasındaki paralellikler incelenecek ve bu iki disiplinin nasıl etkileşim kurdukları saptanacaktır. Sonuç olarak bu çalışma, tiyatro ve psikoloji disiplinlerinin kesişimi ile Grotowski tiyatrosunun psikolojik alt yapısını ortaya koymayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Carl Gustav Jung's psychological theories delve into the depths of the collective unconscious and emphasize the role of symbols, archetypes, and collective experiences in understanding the human psyche. Jung's perspective is a suitable plane for understanding the human experience that forms the basis of Grotowski's theater. Grotowski's theater includes not only the surface roles of the characters on stage, but also the archetypal images of the actors and spectators deep in the collective unconscious. In this thesis, the parallels between Jerzy Grotowski's theater practice and Carl Gustav Jung's analytical psychology will be examined and how these two disciplines interact will be determined. As a result, this study aims to reveal the intersection of the disciplines of theater and psychology and the psychological substructure of Grotowski's theater.