İhsan Abdul Kuddus'un romanlarında Mısırlı kadının sosyal hayatı
Social life of Egyptian woman in the novels of Ihsan Abdul Quddous
- Tez No: 878028
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SINAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
İhsan Abdul Kuddus, modern Mısır edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilmektedir. Eserlerinde toplumda tartışma yaratan konuları ele alması, sade bir dil kullanması ve eserlerinin geniş kitlelere ulaşmasıyla modern Mısır edebiyatına derin bir iz bırakmıştır. Bu çalışmada İhsan Abdul Kuddus'un sosyal konulu romanlarında modern çağda Mısırlı kadınların hayatını romanlarına nasıl yansıttığı edebiyat sosyolojisi bağlamında incelenmiştir. İncelenen romanlarda kadın karakterlerinin özelliklerini, sosyal hayatlarında karşılaştıkları sorunları, toplumun ve yazarın Mısırlı kadının sosyal hayatına bakışı ve görüşleri tespit edilmiştir.“İhsan Abdul Kuddus'un Romanlarında Mısırlı Kadının Sosyal Hayatı”adlı bu çalışma 'Giriş', 'Sonuç', 'Kaynakça' ve 'Ekler' dışında dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun seçilme sebebi, amacı, önemi, yöntemi ve araştırmanın konusu gibi konular hakkında açıklamalar yapılmıştır. Birinci bölümde ise eski, İslam ve modern dönemlerdeki Mısırlı kadının sosyal hayatına dair genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde İhsan Abdul Kuddus'un hayatı, edebî kişiliği ve eserleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Ihsan Abdul Kuddus'un sosyal romanları, özet, isim-içerik ilişkisi, bakış açısı ve anlatıcı, zaman, mekân ve karakterler unsurları incelenmiştir. Dördüncü bölümde incelenen romanlardaki Mısrlı kadının sosyal hayatı eğitim, çalışma hayatı, evlilik ve boşanma alt başlıkları altında değerlendirip bu meselelerle ilgili İhsan Abdul Kuddus'un düşünceleri açıklanmıştır. Çalışma, sonuç, kaynakça ve ekler bölümleri ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ihsan Abdul Quddous is considered as one of the most important writers of modern Egyptian literature. He left a deep mark on modern Egyptian literature by addressing controversial issues in society, using simple language, and reaching large audiences in his works. This study has presented how Ihsan Abdul Quddous reflects the lives of Egyptian women in the modern age in his social-themed novels, which have been analyzed in the context of literary sociology. In the novels examined, the characteristics of the female characters, the problems they face in their social lives, and society's and the author's views and opinions on the social life of Egyptian women were determined. This study, titled“Social Life of Egyptian Woman in the Novels of Ihsan Abdul Quddous”consists of four chapters, along with the Introduction, Conclusion and Bibliography. The introduction section clarified the reasons behind choosing the topic, its purpose, importance and the subject of the research. In the first chapter, general information is given about the social life of Egyptian women in the ancient, Islamic and modern periods. The second chapter focused on the life, literary personality, and works of Ihsan Abdul Quddous. In the third chapter, Ihsan Abdul Quddous social novels, summary, name-content relationship, point of view and narrator, time, place and character elements were examined. Finally, in the fourth chapter, the social life of the Egyptian women in the novels examined is evaluated under the subheadings of education, working life, marriage and divorce, as well as İhsan Abdul Quddous's thoughts on these issues. The study is wrapped up with a conclusion, a bibliography section, and a list of images.