Karşılaştırmalı edebiyat bağlamında Mısır ve Türkiye'de köy romancılığı: 'Abdurrahmân Eş-Şarkâvî (Toprak)- Fakir Baykurt (Yılanların Öcü)
Village novels in Egypt and Turkey in the context of comparative literature: Abd El Rahman El Sharqawy (The Land)- Fakir Baykurt (Revenge of the Snakes)
- Tez No: 878027
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV SINAR UĞURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Türkiye ve Mısır'da cumhuriyet ilan edildikten sonra bir takım yazarlar toplumcu gerçekçi bir yaklaşım ile köy meselesini işlemişlerdir. Köy meselesini ele alan yazarların önde gelenlerinden 'Abdurrahmân Eş-Şarkâvî ve Fakir Baykurt, romanlarında köylülerin hayatına ayna tutmuşlardır. Fakir Baykurt'un Yılanların Öcü ve 'Abdurrahmân Eş-Şarkâvî'nın Toprak romanının arasındaki çatışma benzerliğinden hareket edilerek iki roman arasında karşılaştırma yapmaya karar verilmiştir. Çalışmanın iki amacı vardır; birincisi, iki roman incelenerek romanların tahlilini yapmak ve müşterek konularını tespit etmektir. Diğeri ise Mısır edebiyatındaki köy romanları hakkında yeterli Türkçe çalışmalar bulunmadığı için Türk edebiyatı ile Mısır edebiyatı arasında köy meselesi üzerinde karşılaştırma yapmaya daha çok yol açmak amacıyla Mısır'daki köy durumu hakkında bilgiler verilip Mısır edebiyatındaki köy romanları bir araya getirilmeye çalışılır. Çalışma beş bölümden oluşur, girişte her bölümün içerikleri açıklanır; birinci ve ikinci bölümde çalışmaya zemin oluşturulur, üçüncü ve dördüncü bölümde romanların tahlili yapılır, tezin asıl bölümü olan beşinci bölümde ortak unsurlar incelenir. Sonuçta özetle ortak unsurlar sıralanır.
Özet (Çeviri)
Some writers dealt with the village issue with a social realist approach after the declaration of republics in Turkey and Egypt. Abd El Rahman El Sharqawy and Fakir Baykurt, who are among the leading writers dealing with the village issue, reflected the lives of villagers in both countries in their novels. Based on the similarity of the conflict between Fakir Baykurt's first novel named by Revenge of the Snakes, and Abd El Rahman El Sharqawy's first novel called The Land, it was chosen to make a comparison between the two novels. The study has two main objectıves; Firstly to analyze the two novels and identify their common themes. Secondly, due to limited information on village novels in Egyptian literature in Turkish studies, it aims to provied the village life in Egypt and collect Egyptian village novels and this help to facilitate a comparision between Turkish and Egyptian literature concerninig village themes. The study consists of five chapters, the contents of each chapter are explained in the introduction. In the first and second chapters establish the basis of the study. In the third and fourth chapters involve the analysis of the novels. The fifith chapter, which is the main part of the resarch and the common elements are examined. In the conclusion, these common elements are brifly summarized.