Turizm eğitiminde yabancı dil sorununun çözülebilmesi için yapılması gerekenler: İstanbul'daki yükseköğretim programlarına yönelik bir araştırma
What needs to be done to solve the foreign language problem in tourism education: A research on higher education programs in Istanbul
- Tez No: 878050
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı turizm sektöründe nitelikli personel yetiştirmek için yabancı dil becerilerinin önemini vurgulayarak turizm eğitimindeki yabancı dil sorununu çözmeye yönelik somut önerileri ile ilgili olarak üniversitelerin bölüm başkanlarının görüşlerini göstermektir. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması modeli kapsamındadır. Araştırmada katılımcı grubu olarak turizm eğitimi alanında geniş bir yelpazede programlara sahip olan ve araştırmacının kolayca erişebilme olanağının olduğu İstanbul'daki belirli vakıf ve devlet üniversiteleri seçilmiştir. Bu üniversitelerin hepsine ulaşmak istenmiştir ancak bunlardan yalnızca 8 tanesi dönmüş ve bu üniversitelerin her birinin program/bölüm başkanları araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımı ile elde edilmiştir. Görüşmeler, 15 Nisan 2024 ile 15 Mayıs 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, görüşme verilerinin analizinde içerik analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Verilerin içerik analizi ve ortaya çıkan durumun modellemesi için MAXQDA-11 paket programı kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları, turizm eğitiminde yabancı dil öğretimiyle ilgili önemli zorlukları ortaya koymaktadır. Yabancı Dil Öğretiminde Karşılaşılan Sorunlar, öğrenci kaynaklı, öğretim elemanı kaynaklı ve kurum kaynaklı olmak üzere üç ana tema altında incelenmiştir. Öğrenci kaynaklı sorunlar arasında, ders materyali satın almama, derse hazırlık yapmama ve öğrencilerin yabancı dil öğrenme motivasyonlarının düşük olması ön plana çıkmaktadır. Öğretim elemanı kaynaklı sorunlar arasında dil öğretim yetersizliği, pedagojik yetersizlik ve motivasyon eksikliği yer almaktadır. Kurum kaynaklı sorunlar ise materyal erişim sorunları, müfredat yetersizlikleri, altyapı sorunları ve yönetimden kaynaklı sıkıntılar olarak belirtilmiştir. Yabancı dil eğitiminde karşılaşılan sorunların çözümü için öğrenci, akademisyen, bölüm ve yönetim düzeyinde kapsamlı ve koordineli çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışmalarda öğrenci talepleri ve ihtiyaçları ön planda tutulmalı, farklı öğrenme stillerine ve becerilere hitap eden çeşitli yöntemler ve uygulamalar geliştirilmelidir. Öğretim elemanlarının bilgi ve becerileri geliştirilmeli, çalışma koşulları iyileştirilmeli ve motivasyonları artırılmalıdır. Yeterli ders saati ayrılmalı, güncel ve erişilebilir eğitim materyalleri sağlanmalı ve yabancı dil deneyimi artırıcı uygulamalar teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the opinions of department heads of universities regarding their concrete suggestions to solve the foreign language problem in tourism education by emphasizing the importance of foreign language skills in training qualified personnel in the tourism sector. The study is within the scope of the case study model, one of the qualitative research methods. Certain foundation and state universities in Istanbul, which have a wide range of programs in the field of tourism education and which the researcher can easily access, were selected as the participant group in the research. It was attempted to reach all of these universities, but only 8 of them returned and the program/department heads of each of these universities were included in the research. Research data was obtained with the help of a semi-structured interview form. The interviews were held between April 15, 2024 and May 15, 2024. In the research, content analysis techniques were used to analyze the interview data. MAXQDA-11 package program was used for content analysis of the data and modeling of the resulting situation. The results of the study reveal important challenges regarding foreign language teaching in tourism education. Problems Encountered in Foreign Language Teaching were examined under three main themes: student-related, instructor-related and institution-based. Among the student-related problems, not purchasing course materials, not preparing for the course, and students' low motivation to learn a foreign language come to the fore. Problems caused by instructors include language teaching inadequacy, pedagogical inadequacy and lack of motivation. Problems originating from the institution are stated as material access problems, curriculum inadequacies, infrastructure problems and management problems. In order to solve the problems encountered in foreign language education, comprehensive and coordinated studies should be carried out at the student, academician, department and management levels. In these studies, student demands and needs should be prioritized, and various methods and applications that appeal to different learning styles and skills should be developed. The knowledge and skills of faculty members should be improved, their working conditions should be improved and their motivation should be increased. Sufficient course hours should be allocated, up-to-date and accessible educational materials should be provided, and practices that increase foreign language experience should be encouraged.