Turizm sektöründe sertifikasyonun yeri ve önemi
The Importance of certification system in tourism sector
- Tez No: 73955
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN MESUT SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Eğitim her alanda olduğu gibi hizmet işletmelerinde de yüksek verimlilik elde edebilmek için büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle otelcilik ve turizm mesleki eğitimine bu sektörde ihtiyaç duyulmaktadır. Bacasız sanayi olarak adlandırılan ve ülke ekonomisini kalkındıracak döviz girdilerinin en büyük kaynaklarından olan turizm ve bunun temel alt yapısını oluşturan konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir, nitelikli elemanlara ihtiyaç vardır. Turizm sektöründe karşılaşılan en önemli sorunun turizm eğitiminden geçmiş eleman eksikliği olduğu belirlenmiştir. Yetişmiş becerili insan gücü açığının yanı sıra mevcut çalışanlarda da eğitim eksiklikleri gözlenmektedir. Yapılan araştırmalar, çalışanların % 50' sinin ilkokul mezunu olduklarım, diğer personelle birlikte çoğunluğunun meslek eğitimi görmemiş olduklarını ortaya çıkarmıştır. Ürün ve hizmet kalitesinin istenildiği gibi oluşturulabilmesinde en önemli nokta, mesleki eğitimin sektörlerin ihtiyaçlarına göre, yönlendirilmesidir. Meslek standartlarının oluşturulması ve bu standartlar doğrultusunda bir mesleki belgelendirme sisteminin uygulamaya konulması özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemli bir ihtiyaçtır. Turizm sektörü, hizmetler sektörü içerisinde en hızlı gelişen sektör durumundadır ve ülke ekonomilerine olan pozitif katkısı ile istihdam yaratıcı etkileri nedenleri ile son yıllarda bu sektöre yapılan yatırımlar da önemli ölçülerde artmıştır. Bu gelişmeye paralel olarak insan kaynaklarının sektöre yönlendirilmesi gündeme gelmiştir. Diğer sektörlerde olduğu gibi bu sektörde de, etkin mesleki eğitim program oluşturulabilmesi için de mesleki standartlar oluşturulmalı ve bu standartlara göre belgelendirme sistemi uygulamaya konulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Education is very important also in service sector like in other areas in order to get maximum productivity.Because of this hotel and tourism vocational education is needed in this sector. Train qualified, foreign language speaking persons are necessary for tourism which is called chimneyless industry and one of the most important source of exchange income that will improve the economy of the country and accomodation sector which form its basic substraction. The most important problem in tourism sector is the lack of vocational trained personnel. Besides the lack of vocational trained personnel, the absence of education is observed in employed personnel.In researches it was observed that the 50 % of the personnel are graduated from primary school and most of the personnel haven't got any vocational training. The most important point in observing the required quality of product and service is to organize the vocational training as the needs of the sectors.Forming job standarts and putting into a practice job certificate system through the standarts is the need of especially growing countries. Tourism is the most rapidly growing sector in the service sectors and because of having positive effect on countries' economics with its employment creative effect in the most recent years the investments which were done to this sector are increased rapidiyjarallel to this development organazing the human resource to the sector is put on the agendaXike in the other sectors in order to form an effective vocational education programme job standarts must form and job certificate system through the standarts must put into practice. Ill