Eirenopolis (Isauria/Kilikia Trakheia) Antik Kenti Hellenistik ve Roma dönemi seramikleri
Hellenistic and Roman period ceramics from the Ancient City Of Eirenopolis (Isauria/Kilikia Trakheia)
- Tez No: 878067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÖRSULU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 361
Özet
Eirenopolis Antik Kenti, Isauria Bölgesi'nin önemli kentlerinden biridir. Germanikopolis'ten (Ermenek) Anemurium'a (Anamur) giden önemli bir yol güzergahı üzerinde yer almaktadır. Bugün, Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Kazancı kasabasının Çatalbadem mahallesindeki Toprak Tepe mevkiinde bulunmaktadır. Küçük bir kale kenti olduğu düşünülen Eirenopolis, bugünkü durumu göz önüne alındığında, akropol, akropolün yamaçları ve güneyindeki düz alan üzerine kurulmuş olduğu anlaşılmaktadır. Karaman Müzesi başkanlığında, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü bilimsel danışmanlığında yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında çok sayıda seramik malzemenin tespiti yapılmıştır.“Isauria Bölgesi'ndeki Eirenopolis Antik Kenti Hellenistik ve Roma Dönemi Seramikleri”başlıklı bu doktora tezi, 2020-2021 yılları arasında ele geçen seramik malzemelerden oluşmaktadır. Eirenopolis'te ithal ve yerel olduğu düşünülen kap grupları ele geçmiştir. İthal örnekler arasında Doğu Sigillata A Seramikleri, Doğu Sigillata D, Afrika, Phokaia ve Kıbrıs Kırmızı Astarlı Kapları bulunmaktadır. Yerel parçalar ise genel itibariyle basit astarlı ve bant bezemeli tiplerdir. Bu seramik buluntular, kentin MÖ 4. yüzyılın 2. yarısından MS 7. yüzyılın sonuna kadar aralıksız bir yerleşim gördüğünü göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Eirenopolis Ancient City is one of the significant cities of the Isauria Region. It is located on an important road route from Germanikopolis (Ermenek) to Anemurium (Anamur). Today, it is situated in Toprak Tepe in the Çatalbadem neighborhood of Kazancı Town in Karaman's Ermenek district. Eirenopolis, which is thought to be a small castle city, is understood to have been built on the Acropolis, the slopes of the Acropolis, and the flat area to the south, considering its current situation. Many ceramic materials were identified during the archaeological excavations carried out under the chairmanship of Karaman Museum and scientific consultancy of Karamanoğlu Mehmetbey University, Faculty of Letters, Department of Archeology. This PhD thesis titled“Hellenistic and Roman Period Ceramics of the Ancient City of Eirenopolis in the Isauria Region”consists of obtained ceramic materials between 2020-2021. Groups of vessels thought to be imported and local were unearthed in Eirenopolis. Imported examples include Eastern Sigillata A Ceramics, Eastern Sigillata D, African, Phocaean, and Cypriot Red Slip Vessels. Local pieces are generally of simple slip and band decorated types. These ceramic finds reveal that the city was inhabited continuously from the 2nd half of the 4th century BC until the end of the 7th century AD.