Okul yöneticilerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile örgütsel tükenmişlik düzeylerinin incelenmesi
Analyzing the avarage of school administrators subjective well-being and their organisational exhaustion
  1. Tez No: 878068
  2. Yazar: ŞENNUR BAKI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin öznel iyi oluş ve tükenmişlik düzeylerinin çeşitli değişkenlere göre farklılık gösterip göstermediğini, öznel iyi oluş ve tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı ilişki olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın çalışma evrenini, Kastamonu merkez ve merkeze bağlı köylerde, Kastamonu ilçeleri ve ilçelere bağlı köylerdeki kamu okullarında görev yapan 718 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Evrendeki okul yöneticilerinin sayısının ulaşılabilir nitelikte olması nedeniyle örneklem alma yoluna gidilmemiştir. Bu nedenle araştırma tam sayım evren araştırması olarak yürütülmüştür. Araştırmada verilerin toplanması için Kişisel Bilgi Formu, Öznel İyi Oluş Ölçeği ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri SPSS 27 yazlımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde Bağımsız Gruplar t-testi ve ANOVA testi kullanılmış, Çoklu Doğrusal Regresyon analizine ve Pearson korelasyon katsayısına başvurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, okul yöneticilerinin öznel iyi oluş düzeylerinin Covid-19 geçirme durumuna ve öğretmen sayısına göre anlamlı farklılık gösterdiği bulunmuştur. Okul yöneticilerinin tükenmişlik düzeylerinde ise duyarsızlaşma alt boyutunda medeni durum, Covid-19 geçirme durumu, yaş, çocuk sayısı, mesleki kıdem; kişisel başarı alt boyutunda Covid-19 geçirme durumu ve hafta sonu çalışma durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Okul yöneticilerinin öznel iyi oluş düzeyleri ile duygusal tükenme ve duyarsızlaşma düzeyleri arasında orta düzeyde negatif bir ilişki, kişisel başarı düzeyleri arasında orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu; duygusal tükenmenin öznel iyi oluşu negatif yönde ve kişisel başarının ise öznel iyi oluşu pozitif yönde yordadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether the subjective well-being and burnout levels of school administrators differ according to various variables and whether there is a significant relationship between subjective well-being and burnout levels. The study population of the research consists of 718 school administrators working in public schools in Kastamonu central district, its villages, and other districts and their villages. Since the number of school administrators in the population was accessible, no sampling was used. For this reason, the research was conducted as a full census population research. Personal Information Form, Subjective Well-Being Scale and Maslach Burnout Scale were used to collect data in the study. Statistical analysis of the obtained data was carried out using SPSS 27 software. Indepented Groups t test and ANOVA test were used to analyze the data and Multiple Linear Regression analysis and Pearson correlation coefficient were used. According to the research results, it was found that the subjective well-being levels of school administrators differed significantly according to the status of having Covid-19 and the number of teachers. In the burnout levels of school administrators, in the depersonalization sub-dimension, marital status, Covid-19 experience, age, number of children, professional seniority; it was observed that were was a significant difference in the personal success sub-dimension according to the variables of having had Covid-19 and working on weekends. There is a moderate negative relationship between school administrators'subjective well-being levels and their emotional exhaustion and depersonalization levels and a moderate positive relationship between their personal success levels; it has been determined that emotional exhaustion predicts subjective well-being negatively and personal success predicts subjective well-being positively.