Bitcoin as a new investement alternative: Portfolio diversification effects
Yeni bir yatırım alternatifi olarak Bitcoin: Portföy çeşitlendirme etkileri
  1. Tez No: 878073
  2. Yazar: SARAH TAWFEEQ SALIM ALABBAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT KAMİL GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışma, özellikle Sharpe oranıyla ölçülen, riske göre ayarlanmış getirileri en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan farklı portföy optimizasyon çerçeveleri dahilinde Bitcoin'in performansını araştırıyor. Portföy optimizasyonu, riski en aza indirirken mümkün olan en yüksek getiriyi elde etmek için varlıkların stratejik olarak tahsis edilmesini içerir. Çalışmada, her bir varlık sınıfına tahsisleri (varlık tahsisi) optimize ederek portföyün riske göre ayarlanmış getirilerini (Sharpe oranı) en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan farklı kısıtlayıcı optimizasyon çerçeveleri kullanılmaktadır. Araştırmanın bulguları, egzotik doğası, yaygın popülaritesi ve belirsiz değer etkenleri gibi benzersiz özellikleriyle karakterize edilen Bitcoin'in, tipik piyasa koşullarında çeşitlendirici olarak hizmet edebileceğini gösteriyor. Bu, Bitcoin'in belirli piyasa koşullarında korunma veya güvenli liman sağlayan özellikler sergileyebileceğini ancak bu özelliklerin biraz belirsiz olduğunu ve daha fazla araştırma gerektirebileceğini gösteriyor. Ayrıca çalışma, bir portföy içerisinde Bitcoin'e uygun tahsisin belirlenmesinde yatırımcı risk tercihlerinin önemini vurgulamaktadır. Bitcoin, daha yüksek risk ve potansiyel olarak daha yüksek getiri arayan yatırımcılar için çeşitlendirme avantajları sunabilirken, özellikle daha muhafazakar yatırımcılar için artan risk de teşkil ediyor. Bu nedenle çalışma, Bitcoin riskini göz önünde bulundururken dikkatli ve makul portföy yönetimine duyulan ihtiyacın altını çiziyor.
Özet (Çeviri)
The study delves into the performance of Bitcoin within different portfolio optimization frameworks aimed at maximizing risk-adjusted returns, particularly as measured by the Sharpe ratio. Portfolio optimization involves strategically allocating assets to achieve the highest possible returns while minimizing risk. The work optimizes the allocations to each asset class (asset allocation) in such a way that the risk-adjusted returns (Sharpe ratio) of the portfolio are maximized using many restrictive optimization frameworks. The findings of the study suggest that Bitcoin, characterized by its unique attributes such as its exotic nature, widespread popularity, and uncertain drivers of value, could serve as a diversifier in typical market conditions. It indicates that Bitcoin may exhibit properties that provide a hedge or safe haven during certain market conditions, although these characteristics are somewhat ambiguous and may require further investigation. Furthermore, the study highlights the importance of investor risk preferences in determining the appropriate allocation to Bitcoin within a portfolio. While Bitcoin may offer diversification benefits for investors seeking higher risk and potentially higher returns, it also poses increased risk, particularly for more conservative investors. Thus, the study underscores the need for caution and judicious portfolio management when considering Bitcoin exposure.