Finansal piyasalarda kripto para uygulamaları: Kripto para fiyatlarını etkileyen faktörler
Crypto money applications in financial markets:Factors affecting crypto money prices
- Tez No: 646374
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Teknolojinin gelişimine bağlı olarak internet kullanımın yaygınlığı ve günümüz koşulları e-ticaretin yaygınlaşmasında büyük rol oynamaktadır. Bu gelişimin beraberinde kripto para birimleri de yaygınlaşmaya başlamaktadır. Kriptografik sistemlerden yararlanan, merkezi bir otoriteye bağlı olmayan, güvenlik seviyesi diğer paralara göre daha fazla olan sanal paralar olarak tanımlanmaktadır. Bitcoin ile tanınan ve binlerce çeşidi bulunan kripto paralar, yüksek işlem hacmi ile kendinden söz ettirmeye devam ettirmektedir. Bu para birimlerine olan ilginin artmasıyla birlikte yatırımcılar da kendilerine yeni bir portföy yaratmaya başlamışlardır. Bu çalışmada kripto para piyasasında işlem hacmi ve piyasa değeri yüksek olan yedi kripto paranın altın ve brent petrol arasındaki ilişkisi VAR modeli kullanılarak analiz edilmektedir. Johansen eş bütünleşme testleri ve Granger nedensellik testleri yapılarak ölçütler arasında ki ilişkiler değerlendirilmektedir. Çalışmanın sonucunda ise kripto paraların sadece yatırım alternatifi olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Depending on the development of technology, the prevalence of internet use and today's conditions play a major role in the spread of e-commerce. With this development, cryptocurrencies are also beginning to spread. It is defined as virtual coins that take advantage of cryptographic systems, which are not tied to a central authority, and whose security level is greater than that of other coins. With the increase in interest in these currencies, investors have started to create a new portfolio for themselves. In this study, the relationship between the gold and brent oil of the seven cryptocurrencies with high trading volume and high market value in the crypto money market is analyzed using the VAR model. Johansen cointegration tests and Granger causality tests are conducted to evaluate the relationships between the criteria. As a result of the study, it is predicted that crypto money can only be used as an investment alternative.