Tanrı tasavvuru, psikolojik iyi oluş ve benlik saygısı arasındaki ilişki üzerine nicel bir araştırma
A quantitative study on the relationship between perception of God, psychological well-being and self-esteem
- Tez No: 878134
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞENTEPE LOKMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın amacı psikolojik iyi oluş, Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılarak ilişkisel tarama modelinden faydalanılmıştır. Örneklemi 18 yaş üstü 341 yetişkin birey meydana getirmektedir. Veri toplama esnasında, Google Forms aracılığıyla oluşturulan anket formu, Ekim 2022 tarihinde katılımcılara uygulanmıştır.“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”,“Tanrı Algısı Ölçeği”,“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmış, bunlara öznel dindarlık algısı, anne-baba tutumu ve anne-baba dini inanç ve tutumu soruları eklenmiştir. Verilerin analizi SPSS paket programı yoluyla yapılmıştır. Ulaşılan veriler t-test, ANOVA, Pearson Korelasyon Analiz teknikleri ile ayrıştırılmıştır. Ele edilen verilere göre psikolojik iyi oluş, Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı ile demografik değişkenler arasında (gelir durumu, meslek hariç) anlamlı değişiklikler elde edilmiştir. Ulaşılan sonuçlara göre eğitim durumu, anne tutumu ile psikolojik iyi oluş arasında anlamlı farklılıklar bulgulanmıştır. Yaş, cinsiyet, medeni durum, anne tutumu, anne dini inanç tutumu ile Tanrı tasavvuru arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Yaş, anne tutumu ile benlik saygısı arasında ise anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Araştırmanın sonucu bağlamında psikolojik iyi oluş, Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler; Tanrı tasavvuru ve benlik saygısı arasında istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde ilişkiler bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this research is to scrutinize the interconnections among psychological well-being, perceptions of God, and self-esteem. Employing a quantitative research methodology, the study utilized the relational scanning model. The participant cohort consisted of 341 adults aged 18 and above. Data collection transpired in October 2022, employing a survey form developed through Google Forms. The instruments employed included the“Personal Information Form,”“Psychological Well-Being Scale,”“God Perception Scale,”and“Rosenberg Self-Esteem Scale.”Additionally, queries related to subjective religiosity perception, parental attitudes, and parental religious beliefs were appended to the aforementioned scales. The amassed data underwent analysis through the SPSS package program, employing statistical techniques such as t-test, ANOVA, and Pearson Correlation Analysis. The findings revealed noteworthy distinctions in psychological well-being, God perception, self-esteem, and demographic variables (excluding income level and profession). Specifically, discernible disparities were noted in educational attainment, health status, and maternal attitude concerning psychological well-being. Furthermore, statistically significant relationships were identified between age, gender, marital status, health status, maternal attitude, maternal religious belief, and perceptions of God. Noteworthy differences in age, health status, and maternal attitude concerning self-esteem were also discerned. In conclusion, the research results delineate positive and statistically significant correlations between psychological well-being and perceptions of God and self-esteem. Particularly, a noteworthy positive association was established between the perception of God and self-esteem.