Integration of cruise ports in the urban planning of city
Kruvazi limanlarinin şehir kent planlamasina entegrasyonu
- Tez No: 878133
- Danışmanlar: PROF. DR. ASLI VARON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
21. yüzyıl, dünya çapında kruvaziyer turizminin organizasyonu ve sürdürülmesindeki değişikliklerle karakterize edilmektedir. Kıyı devletleri arasındaki işbirliğinin gelişmesi nedeniyle, onların faaliyetleri ekonomik büyümeyi ve kültürel alışverişi önemli ölçüde kolaylaştırmıştır. Modern koşullar, liman altyapılarında hem devlete ait hem de özel sektöre ait firmaların kurulmasına ve işletilmesine yol açmıştır. Böylece firmalar kruvaziyer gemi hizmetlerini artırmaya başladılar. Tarihsel bir genel bakışa dayanarak çalışma, bu yapıların ulaşım merkezleri, kentsel simge yapılar ve kamu merkezleri olarak projelendirilmesine yönelik mevcut gereksinimleri ele alarak, küresel liman oluşturma uygulamasını araştırıyor. Zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip bir ülke olan Türkiye bağlamında kruvaziyer limanlarının mimarisi, ziyaretçi çekmede, halkla ilişkileri geliştirmede ve turizm sektörünün ticari yönlerini geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. İstanbul, tarihi mirasını çağdaş taleplerle dengelemeye çalışırken kruvaziyer limanlarını entegre etmek, şehrin uyum sağlama kapasitesini incelemek için uygun bir mercek haline geliyor. Bu tez, İstanbul, Galataport ve Haliçport'un önde gelen kruvaziyer limanlarının mimarisini analiz etmekte ve bunların çok yönlü rollerini araştırmaktadır. Karşılaştırmalı bir vaka çalışması yoluyla bu limanların gelişimini inceleyen bu araştırma, gezginleri ve yerel toplulukları çekmek için alınan yaklaşımlara ışık tutuyor. Galataport ve Haliçport, liman tesislerinin çevreyle bütünleştirilmesini amaçlayan daha büyük kentsel gelişim projelerinin bir parçasıdır.
Özet (Çeviri)
The 21st century is characterized by changes in the organization and maintenance of cruise tourism worldwide. Due to the development of cooperation between coastal states, their activity has significantly facilitated economic growth and cultural exchange. Modern conditions have led to the establishment and operation of both state-owned and private-owned firms inside port infrastructures. Thus, the companies have begun to increase their cruise ship services. Based on a historical overview, the study explores the global practice of creating ports, addressing the current requirements to project these structures as transportation hubs, urban landmarks, and public centers. In the context of Turkey, a country with a rich historical and cultural heritage, the architecture of cruise ports plays a crucial role in attracting visitors, fostering public relations, and enhancing commercial aspects of the tourism sector. As Istanbul strives to balance its historical legacy with contemporary demands, integrating cruise ports becomes a pertinent lens to examine the city's adaptive capacity. This thesis analyzes the architecture of prominent cruise ports in Istanbul, Galataport and Haliçport, and explores their multifaceted roles. By studying the development of these ports through a comparative case study, this research illuminates the approaches taken to attract travelers and local communities. Galataport and Haliçport are part of larger urban development projects aimed at integrating port facilities with the surrounding environment.