Vakko örneği üzerinden lüks tüketimde marka kimliği ve tüketici algısı: Sakarya Üniversitesi akademisyenleri üzerinde bir araştırma
Brand identity and consumer perception in luxury consumption through the Vakko example: A research on Sakarya University academicians
  1. Tez No: 878136
  2. Yazar: YAĞMUR ERMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ERDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde küreselleşme nedeniyle rekabetin hızla arttığı bir ortam içinde işletmeler pazarda yerini koruyabilmek ve rakiplerinden sıyrılıp ön plana çıkmak istemektedir. İşletmeler ürünlerini hem konumlandırmak hem de geliştirmek amacı ile bazı stratejileri göz önünde bulundurmaktadır. Bu stratejilerden biri de marka kimliğidir. Bu bağlamda işletmeler açısından marka kimliği bir değer olarak görülmekte ve markanın güçlü olması için oluşturulmaktadır. Çünkü artık pazarda ürün ya da satış odaklı anlayışlar değil, merkezinde marka odaklı bir anlayış vardır. Dolayısıyla marka üründen daha önemlidir. Bu yüzden de işletmeler arası rekabet, markalar arası rekabete dönüşmüştür. Markalar arasındaki bu rekabet ise tüketici algısını ve bakışını değiştirmektedir. Bu anlamda markanın lüks tüketim pazarındaki dinamikliği ne kadar güçlü olursa tüketici algısı da o oranda güçlü olmaktadır. Bu çalışmada, lüks tüketim ve marka kimliği kavramları tüketicilerin algısı ele alınarak çalışılmıştır. Tezin amacı, tüketicilerin marka kimliği üzerinden lüks tüketime yönelik algısını ve bakış açısını incelemektir. Araştırma kapsamında ilgili konunun literatür araştırması yapılarak araştırmanın kavramsal çerçevesi oluşturulmuştur. Bu araştırmada nicel bir yöntem olan anket formu kullanılmıştır. Bu anket çalışması tesadüfi örneklem yolu kullanılarak yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Anket formu Sakarya Üniversitesi'nde çalışan 506 akademisyene uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Markanın kişilik özelliklerini algılama düzeyinin yüksek olmadığı tespit edilmiştir. Öz kimlik çerçevesinde analiz edilen ürün itici gücüne yönelik verilere göre; marka oluşturulan değerlerden farklı bir şekilde algılanmaktadır. Ancak markanın kimliğine yönelik soruya katılımcıların büyük çoğunluğu geçerli yanıt verdikleri görülmüştür. Tüketicilerin marka deneyimlerine yönelik sorulardan elde edilen bulgulara göre ise; deneklerin markayı tanıma eğilimleri yüksek düzeydedir. Vakko, öz kimlik çerçevesinde ürün itici gücüne yönelik elde edilen bulgulara göre; marka oluşturulan değerlerden farklı bir şekilde algılanmakta olup Vakko'nun reklam içeriklerinde kalite olgusuna değinilmediği tespit edilmiştir. Çalışmadaki tüm bilgilerin ışığında bulguların sonuçlarına göre öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, in an environment where competition is rapidly increasing due to globalization, businesses want to maintain their place in the market and stand out from their competitors. Businesses consider some strategies in order to both position and develop their products. One of these strategies is brand identity. In this context, brand identity is seen as a value for businesses and is created to make the brand strong. Because there is no longer a product or sales-oriented understanding in the market, but a brand-oriented understanding at its center. Therefore, the brand is more important than the product. That's why competition between businesses has turned into competition between brands. This competition between brands changes consumer perception and perspective. In this sense, the stronger the dynamism of the brand in the luxury consumption market, the stronger the consumer perception. In this study, the concepts of luxury consumption and brand identity were studied by considering the perception of consumers. The aim of the thesis is to examine consumers' perception and perspective on luxury consumption through brand identity. Within the scope of the research, the conceptual framework of the research was created by conducting a literature research on the relevant subject. A survey form, a quantitative method, was used in this research. This survey was conducted face to face using random sampling. The survey form was applied to 506 academicians working at Sakarya University. As a result of the research, it was determined that the perception level of the brand's personality characteristics was not high. According to the data regarding the product driving force analyzed within the framework of self-identity; The brand is perceived differently from the established values. However, it was observed that the majority of participants gave valid answers to the question regarding the identity of the brand. According to the findings obtained from questions about consumers' brand experiences; The subjects' tendency to recognize the brand is high. According to the findings regarding the product driving force within the framework of Vakko's self-identity; The brand is perceived differently from the created values, and it has been determined that the concept of quality is not mentioned in Vakko's advertising content. In the light of all the information in the study, suggestions were made according to the results of the findings.