Kurumsal kimlik ve anlambilim çerçevesinde Vakko örneği
Corporate identity and the example of Vakko in the frame of the semantic
  1. Tez No: 92063
  2. Yazar: SEVİL UZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL BÜKER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Günümüzde dünya, artık tek pazardan oluşan bir köy durumunda. İletişim uydular aracılığı ile sağlanıyor. Avrupa'da da Asya'da da aynı markaları görmek mümkün. Gelişmelere ayak uydurmak için, dünyaya uyumlanmak bir zorunluluk haline geldi. Şirketler kurumsal kimlik yaratmak için özel bir çaba içinde olmasalar bile, şirket için bir kimlik belirleniyor ve insanların düşüncelerinde şirket hakkında olumlu ya da olumsuz yargılar biçimleniyor. Tabiki bu durumda doğru olan, bu çabaların bilinçli yapılması. Kurumun adı, imzası, amblemi, sloganı, yazı karakteri kurum kimliğini oluşturan önemli öğelerdir. Görünüşte birbirinden farklı bu nesnelerin hepsinin kurumsal kimliğin öğeleri olmasının yanı sıra birer gösterge olmaları da ortak özellikleridir. Şirketlerin bizlere sunduğu bu kurumsal kimlik öğelerini okuyarak anlam yüklemeye çalışırız. Çünkü modern insan, yaşamını, çevresindeki görüntüleri, davranışları vb. okumakla geçirir. Vakko'dan giyinmek, kişinin toplumsal statüsü, yaşam tarzı hakkında fikir verir. Bütün bu okumalar yaşamımızda çok önemli bir yer tutmaktadır. Ama anlam hiçbir zaman tek başına yalın haliyle ele alınıp çözümlenemez. Bir nesnenin yan anlam diye adlandırılan ikincil, belirsiz, genellikle de ideolojik bir anlamının da olacağı göz önüne alınarak çözümlenmesi gerekir. Bu çalışmada çözümlemeler bu doğrultuda yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today the world is a village which contains only one market. Communication is provided by satellites. It is possible to see the same brands in Europe and in Asia. For catching to advances, adjusting ourselves to the world is came to be a necessity. Although the corporates even are not struggles for creating a corporate identity in a special manner, the identity for a company is appearing and positive or negative opinions about a company are shaping on people's minds. Of course in this condition, realizing this efforts consciously is the correct way. The name of the corporate, its signature, its logo, its slogan, its calligraphy design are all the important elements that create corporate identity. In addition to being parts of corporate identity, this objects which look like a different identity from each other are the indicators at the same time. We try to load some meanings when we read this corporate identity elements which the firms supply us. Because the modern man/woman spends his/her environment. Dressing from Vakko gives idea about one's social status and his/her life style. All this readings take an important place in our lifes. But the meaning never be analyzed by oneself and in naked form. It is necessary to analyze an object bearing in mind that there would be a meaning which is known connotation that is secondory, undetermined, usually ideological meaning. In this study, analysis will be done in this direction.