Bursa taş köprüleri
Bursa stone bridges
- Tez No: 878146
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ATAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Mimarlık Tarihi içerisinde ''su mimarisi'' her dönem değerini korumuş önemli alanlardan birisidir. Su mimarisinin önemli bir kolunu köprüler teşkil etmektedir. Köprüler; medeniyetin bir göstergesi olup, bulundukları bölge halkının ihtiyaçlarına cevap veren bir inşa anlayışı ile ele alınmışlar, sosyo-ekonomik durum, geçiş güzergâhları gibi etmenler göz önünde bulundurularak inşa edilmişlerdir. Anadolu coğrafyası üzerinde yer alan köprüler tarihsel süreç boyunca farklı birçok medeniyet tarafından inşa edilmişlerdir. Köprüler bu medeniyetlere ait izler taşısalar da mimari özellikleri bakımından ortak bir plan anlayışı göstermektedirler. Anadolu coğrafyası içerisinde Bursa, tarih sahnesinin en önemli şehirleri arasında yer almaktadır. Jeopolitik konumu, hinterlandı, verimli toprakları dolayısıyla Bitinya, Roma, Selçuklu, Osmanlı gibi önemli medeniyetlerin izlerini bünyesinde barındırmaktadır. Bursa her dönemde önemini korumuş, ticaret yollarının güzergâhlarını bünyesinde bulunduran bir merkezdir. Bu suretle denizcilik faaliyetleri ve su varlıklarıyla birlikte köprü inşa faaliyetlerinin yoğun olduğu görülmektedir. Kentte Roma devrinden başlayarak inşa edilen köprüler Osmanlının erken devrinden itibaren imar faaliyetlerinin en önemli mimari kollarından birini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the History of Architecture, ''aqua architecture'' is one of the important areas that has preserved its value in every period. An important branch of aqua architecture is constituted by bridges. Bridges; by being a signifier of civilization, they were handled with a construction approach that responds to the needs of the people of the region they are in, and they were built by considering factors such as socio-economic status and transit routes. Bridges in the Anatolian geography have been built by many different civilizations throughout the historical process. Although the bridges carry traces of these civilizations, they show a mutual plan understanding from the point of view of their architectural features. Bursa within the geography of Anatolia, is one of the most significant cities of the historical scene. Owing to its geopolitical location, hinterland, and fertile lands, it contains traces of important civilizations such as Bithyna, Roman, Seljuk and Ottoman. Bursa has maintained its significance in every era and is a center that includes the routes of trade routes. Hereby, it is seen that maritime activities and bridge construction activities are intense together with water existences. The bridges built in the city starting from Roman era constitude one of the most significant branches of zoning activities since the Early Ottoman Period.