Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba Cild-i Sâdis (İnceleme-metin)
Kemal-name-i Dugumlu Baba Jild 6 (Text and analysis)
  1. Tez No: 878145
  2. Yazar: MELİKE ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN MERMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Bu çalışmanın konusu 1824-1892 yılları arasında yaşamış olan İsmâil Sâdık Kemâl Paşa'nın Hacı Hâfız Mustafa Efendi'nin, nâm-ı diğer“Düğümlü Baba”isimli meczup şahsiyetin hayatı ve gösterdiği kerametleri hakkında yazmış olduğu manzum menâkıb-nâme türünde olan ve 10 ciltten müteşekkil“Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba”isimli eserinin altıncı cildi üzerinedir. Düğümlü Baba hayattayken eseri yazmaya başlamış olan müellif vefatından sonra da yazıya devam etmiştir. Sâdık Kemâl edip, şair ve hattattır. Aynı zamanda yüksek devlet görevlerinde de bulunmuştur. Tezin amacı rik'a hattıyla yazılmış olan bu eserin altıncı cildinin transkribe edilmesi ve tahlilinin yapılmasıdır. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm İsmâil Sâdık Kemâl Paşa'nın hayatı ve eserleri alt başlığıyla yazılmış, ilk başlıkta ailesi ve eğitim hayatı ile ilgili de bilgiler verilmiştir. İkinci alt başlıkta ise müellifin Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba isimli eserinin yanında yazmış olduğu diğer eserler de aktarılmıştır. İkinci bölümün başlığı Kemâl-nâme-i Düğümlü Baba'dır. Bu başlık altında ise“Eserin Şekil Özellikleri”ve“Eserin Muhteva Özellikleri”anlatılmıştır. Eserin şekil özellikleri incelenirken nazım şekli, vezni, dili ve üslubu ele alınmıştır. Eserin muhteva özelliklerini belirleme esnasında ise Düğümlü Baba'nın hayatı, tekkesi, eserde yer alan şahsiyetler ve sınıflandırma yapılarak eserde geçen menkıbeler incelenmiştir. Son olarak üçüncü bölümde metnin transkibe edilmiş hali neşir esaslarıyla birlikte verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theme of this study is the sixth volume of the 10 - volume work“Kemal-name-i Dugumlu Baba”, which is in a verse menaquipname, regarding the life and miracles of Haci Hafiz Mustafa who was known as“Dugumlu Baba”, was written by Ismail Sadik Kemal Pasha who lived between 1824 and 1892. Ismail Sadik Kemal Pasha had begun to write this work when Dugumlu Baba was alive and had continued writing after his death. Ismail Sadik Kemal was a poet, calligrapher and also had held a high governmet positions. The aim of the thesis is to analyze and transcribe the sixth volume of this work which was written in Ruq'ah script. This thesis consists of three main parts. In the first part, Ismail Sadik Kemal Pasha's life and works are described and analyzed under two sub-headings. The first title is included information related to his educational life and family. Under the second title, his other works are cited in addition to Kemal-name-i Dugumlu Baba. The title of the second chapter is Kemal-name-i Dugumlu Baba. Under this title“Form Features of the Work”and“Content Features of the Work”are explained. As analyzing form features of the work , the verse forms, meter and language are discussed. While determining content features of the work, Dugumlu Baba's life, lodge, the people stated in the work are studied and legendary stories mentioned in the work are examined by classification. Finally in the third part, the principles of the publication of the work and transcription of the text are granted.