Türk çoban köpeği ve Alman çoban köpeğinin dölverimi, büyütülen yavru oranı, büyüme ve beden ölçüleri yönünden karşılaştırılması
- Tez No: 18183
- Danışmanlar: PROF.DR. B. CAHİT YALÇIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
-97- 6. ÖZBE Bu araştırma» Stîrk (Anadolu) Çoban Köpekleri (2ÇK) ile Alman Çoban Köpeklerinin (AÇK) Bursa - Gemlik Askeri Veteriner Araş tırma Sisti tüsü ve Eğitim Merkez Komutanlığı koşullarındaki döl veri mi performanslarının, büyüme durumlarının, büyütülen yavru oranları nın ve bazı beden özelliklerinin belirlenmesi, belirlenen özellikler yönünden karşılaştırılması ve yetiştiricilik tekniklerine yardımcı olunması amacıyla yapılmıştır. Dölverimi özelliklerinin incelenmesi için, 1982 ile 1990 yılları arasında kontrola alınan 36 adet anaç 33ÇK ve 249 adet anaç AÇK'ne ait dölverimleri kayıtları kullanılmıştır. Doğumdan 10. güne, 2, aya ve 4. aya kadar büyütülen yavru oranları, ©anlı doğan 866 3?ÇK ve 1926 AÇK yavrusu temel alınarak hesaplanmıştır. Büyüme, 213 adet EÇK ve 365 adet AÇK yavrusunun doğumdaki ve bunu izleyen dönemdeki aylık ağırlık kayıtları, ergin köpeklerin vücut ölçüleri ise 158 adet SÇK ve 157 adet AÇK kullanılarak incelenmiştir. Irk grupları bakım ve diğer yetiştirme işlemleri takımından araştırma süresince benzer muameleye tabi tutulmuşlardır. İlk kızgınlıktaki ortalama yaş SÇK'nde 423.0 gün (13-9 ay) V© AÇK'nde 353.3 gün (11.6 ay) olarak tespit edilmiş, iki grup ara sında bu yönden rasvcut fark önemli bulunmuştur (P 63.3 ve 7.3, AÇK'nde ise fa 83.7, % 62.5 ve 6.7 olarak belirlenmiş tir. Kızgınlık gösterenlerin oranı ve doğuran köpek başına yavru sayısı bakımından iki ırk arasındaki farklar önemli bulunmuştur (sırasıyla P< 0.001 ve P 1.3 olup bu iki oran arasındaki fark önemli değildir. Bir batında doğurulan yavru sayısı arttıkça Ölü doğum oranının yükseldiği gözlem lenmiştir. Büyütülen yavru oranı, her iki ırkta, ilkbahar - yaz doğum lularda sonbahar - kış doğumlulara göre bütün dönemlerde daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca 10. güne, 2. aylığa ve 4.
Özet (Çeviri)
-100- 7. SUMMARY“Comparisons Between Surkish and German Shepherd Dog Breeds for Growth and Survival Rates, Reproductive Performance and Body Eraits”ÎPhis study has been carried out to determine reproductive performance, growth and survival rates and some body traits in Turkish (Anatolian) Shepher Dog (2SD) and German Shepherd Dog (GSD), to compare these two breeds for the same characteristics and to help their breeding methods under the feeding and management of Military Veterin ary Research and draining Center at Gemlik, Bursa. Reproductive traits were studied using records obtained from 86 TSD and 249 GSD breeding females during the years from 1982 to 1990. Percentages of young dogs raised to 10 days, 2 months and 4 months of age were calculated on the basis of 866 and 1926 live puppies born in USD and GSD groups respectively. Por growth studies, birth weight and subsequent monthly weight records of 213 5?SD and 365 GSD puppies were used. Average values for body measurements were obtained from the records of 158 USD and 157 GSD. In respect of feeding and management practices, breed groups were treated similarly during the research period.