İşe adanmışlığın işten ayrılma niyetine etkisinde lider-üye etkileşiminin düzenleyici rolü
Impact of work engagement on turnover intention: the moderation role of leader-member exchange
- Tez No: 878147
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARACA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sivil Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın amacı, işgörenlerin işe adanmışlıklarının işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde lider-üye etkileşiminin düzenleyici rolünü incelemektir. Çalışmanın evreni Türkiye'deki havacılık endüstrisinde çalışan bireyler olarak belirlenmiştir. Örneklemini ise Türkiye'deki havacılık endüstrisinde çalışan N = 605 birey oluşturmaktadır. Çalışmada kullanılan ölçeklerin güvenilirliğini ve geçerliliğini değerlendirmek amacıyla IBM AMOS kullanılmakla birlikte, korelasyon ve moderasyon analizleri için IBM SPSS PROCESS makrosundan faydalanılmıştır. Hem işgörenlerin işe adanmışlıkları hem de lider-üye etkileşimi, işten ayrılma niyeti ile negatif ilişkilidir. Ayrıca, lider-üye etkileşimi ile işe adanmışlık arasında da pozitif bir ilişki gözlemlenmiştir. Bulgular ayrıca, lider-üye etkileşiminin işe adanmışlığın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinde düzenleyici role sahip olduğunu göstermektedir. Moderasyon analizine göre, işgörenlerin lider-üye etkileşim düzeyleri azaldıkça, işe adanmışlığın işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisinin güçlendiği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to conduct an analysis of the moderating role of leader-member exchange on the impact of work engagement on turnover intention. The population of the study is determined as the people who work in the aviation industry in Turkey. The sample consisted of N = 605 individuals who work in the aviation industry in Turkey. IBM AMOS was used to assess the reliability and validity of instruments, and the PROCESS macro for IBM SPSS was used for conducting correlation and moderation analyses. Both work engagement and leader-member exchange were negatively related to turnover intention. Additionally, a positive relationship was found between leadermember exchange and work engagement. The findings also indicate that leader-member exchange moderates the impact of work engagement on turnover intention. According to the moderation analysis, as the level of leader-member exchange decreases, the effect of work engagement on turnover intention strengthens.