Algılanan örgütsel destek ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolü: Erzincan'daki sağlık çalışanları üzerine bir uygulama
The mediating effect of work engagement on the relationship between perceived organizational support and turnover intention: An application on healthcare workers in Erzincan
  1. Tez No: 636080
  2. Yazar: MURAT BAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, algılanan örgütsel destek ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide işe adanmışlığın aracılık rolünün incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda oluşturulan model ve hipotezlerin test edilmesine yönelik olarak Erzincan ilinde sağlık sektöründe faaliyet göstermekte olan kamu kuruluşlarındaki 427 çalışandan anket tekniği kullanılarak elde edilen veriler SPSS ve AMOS programları kullanılarak analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda algılanan örgütsel desteğin, işe adanmışlık üzerinde olumlu, işten ayrılma niyeti üzerinde olumsuz; işe adanmışlığın ise işten ayrılma niyeti üzerinde olumsuz bir etkisinin olduğu bulgulanmıştır. Ayrıca algılanan örgütsel destek ile işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide işe adanmışlığın kısmî aracılık rolünün olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the mediating role of work engagement on the relationship between perceived organizational support and turnover intention. In order to test the model and hypotheses formed in line with this aim, research data were collected using survey method from 427 employees of public institutions operating in the healthcare sector in Erzincan. The data were analyzed using SPSS and AMOS programs. As a result of the analyzes, it was found that perceived organizational support has a positive effect on work engagement and a negative effect on turnover intention, and work engagement has a negative effect on turnover intention. In addition, it was concluded that there was a partial mediating role of work engagement on the relationship between perceived organizational support and intention to quit.