Pediatrik multiple travma hastalarında mortalite ve yaralanma şiddetini öngörmek için kullanılan travma skorlama sistemlerinin ileriye dönük değerlendirilmesi
Prospective evaluation of trauma scoring systems used to predict mortality and injury severity in pediatric multiple trauma patients
- Tez No: 878157
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BERKSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Travma ciddiyetini belirlemek ve öngörmek, hastaların travma merkezine nakil ihtiyacını belirlemek, mortaliteyi öngörmek için birtakım travma skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Bu çalışmada multiple travması olan çocuklarda BIG (Baz Açığı, INR, Glaskow Koma Skalası) Skoru, Pediatrik Yaşa Göre Ayarlanmış Şok İndeksi, Pediatrik Travma Skoru ve Revize Travma Skoru skorlama sistemlerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma prospektif olarak Çocuk Acil Kliniğine multiple travma nedeni ile başvuran çocuk hasta popülasyonu ile yürütüldü. Dahil edilen hastaların demografik verileri, vital bulguları, travma şekli ve travmanın oluşum mekanizması, hastaların transfüzyon ihtiyacı, acilde kaynak kullanım ihtiyacı ve klinik sonuçları not edildi. Başvuruda alınan laboratuvar incelemeler ve klinik verilerle BIG Skor, Pediatrik Travma Skoru, Revize Travma Skoru ve Pediatrik Yaşa Göre Ayarlanmış Şok İndeks skorları hesaplandı. Skorlama sistemleri acilde kaynak kullanımı, transfüzyon ihtiyacı, yoğun bakım yatış ihtiyacı için karşılaştırıldı. Her skorlama sistemi için travma şiddetini öngörebilme gücü ROC analizi ile hesaplandı. Bulgular: Toplam 126 hasta (1 ay-18 yaş; yaş ortanca 96 ay (IOR,139,9) çalışmaya dahil edildi. Yoğun bakıma yatışı olan hastaların Revize Travma Skoru daha düşük (7,5/7,8; p5,3 (AUC, 0,752; duyarlılık, %82,35; özgüllük, %62,39) bulundu. Pediatrik Travma Skorunun (eşik değeri ≤9) acilde kaynak kullanım ihtiyacı için en iyi prediktif değere sahip olduğu bulundu (AUC, 0,822; duyarlılık, %67,65, özgüllük, %84,78).
Özet (Çeviri)
Aim: A number of trauma scoring systems have been developed to determine and predict trauma severity, to determine the need for transfer of patients to a trauma center, and to predict mortality. In this study, we aimed to compare the BIG (Base Deficit, INR, Glasgow Coma Scale) Score, Pediatric Age Adjusted Shock Index, Pediatric Trauma Score and Revised Trauma Score scoring systems in children with multiple trauma. Materials and Methods: The study was prospectively conducted with a population of pediatric patients admitted to the Pediatric Emergency Department with multiple trauma. Demographic data, vital signs, type of trauma and mechanism of trauma, need for transfusion, need for resource utilization in the emergency department and clinical outcomes of the included patients were noted. BIG Score, Pediatric Trauma Score, Revised Trauma Score and Pediatric Age-Adjusted Shock Index scores were calculated based on laboratory investigations and clinical data obtained at admission. Scoring systems were compared for resource utilization in the emergency department, need for transfusion, and need for intensive care unit hospitalization. The predictive power of trauma severity for each scoring system was calculated by ROC analysis. Results: A total of 126 patients (1 month-18 years; median age 96 months (IOR,139.9) were included in the study. Patients with intensive care unit admission had lower Revised Trauma Scores (7.5/7.8; p5.3 (AUC, 0.752; sensitivity, 82.35%; specificity, 62.39%). The Pediatric Trauma Score (threshold ≤9) was found to have the best predictive value for the need for emergency resource utilization (AUC, 0.822; sensitivity, 67.65%; specificity, 84.78%).