Paladyum esaslı yüzey tasarımı ve elektrokimyasal sensör uygulamaları
Palladium based surface design and electrochemical sensor applications
  1. Tez No: 878175
  2. Yazar: ATİLLA OMAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, paladyum nanopartikülleri camsı karbon (GC) üzerine dönüşümlü voltametri (CV) tekniği ile sentezlenerek dopaminin elektrokimyasal tayini için modifiye elektrot tasarlanmıştır. Yüzey modifikasyonu 2,5 mM PdCl2 içeren 0,1 M HClO4 çözeltide gerçekleştirilmiş ve elde edilen GC/Pd NP yüzeyinin karakterizasyonu taramalı elektron mikroskobu (SEM), enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi (EIS) yöntemleriyle yapılmıştır. Pd nanopartiküllerinin boyutunun 0,1 µm (100 nm) olduğu belirlenmiştir. GC/Pd NP modifiye yüzeyinin dopaminin (DA) elektrokimyasal tayininde kullanılabilecek optimum koşullar belirlenmiş ve yüzeyin analitik performansı ortaya konmuştur. Modifiye yüzeyin yalın GC elektrota göre, DA'nın seçimli olarak tayini için daha elektrokatalitik özelliğe sahip olduğu belirlenmiştir. GC/Pd NP yüzeyinin DA tayini için LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 1,209 x10-6 M ve 4,029x10-6 M olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, a modified electrode for the electrochemical determination of dopamine was designed by synthesizing palladium nanoparticles on glassy carbon (GC) using the cyclic voltammetry (CV) technique. The surface modification was carried out in 0.1 M HClO4 solution containing 2.5 mM PdCl2, and the characterization of the GC/Pd NP surface was carried out by scanning electron microscopy (SEM), energy dispersive X-ray spectroscopy (EDX) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) methods. The size of Pd nanoparticles was found to be 0.1 µm (100 nm). The optimum conditions that can be used for the electrochemical determination of dopamine (DA) of the GC/Pd NP modified surface have been determined and the analytical performance of the surface has been demonstrated. The modified surface was found to have more electrocatalytic properties for the selective determination of DA compared to the GC electrode. The LOD and LOQ values for the determination of the DA on the GC/Pd NP surface were found to be 1.209 x10-6 M and 4.029 x10-6 M, respectively.