Bulanık metrik uzaylarda sabit nokta teoremleri ve integral denklemler için uygulamaları
Fixed point theorems in fuzzy metric spaces and applications for integral equations
  1. Tez No: 878176
  2. Yazar: PINAR MERCİMEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE CONA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Sabit nokta teorisinin uygulamalı matematiğin yanı sıra mühendislik, biyoloji, istatistik gibi birçok anabilim dalında uygulamaları mevcuttur. Bulanık küme kavramının gelişimi ile birlikte sabit nokta teorisi bulanık kümeler üzerinde de geliştirilerek geniş uygulama alanı bulmuştur. Bu tez çalışmasında ilk olarak bulanık küme teorisi hakkında temel kavramlara yer verilecektir. Daha sonra sabit nokta teorisinin bulanık metrik uzaylardaki gelişimi ele alınacaktır. Böylece, bulanık daralma dönüşümleri ile birlikte bulanık sabit nokta teoremleri sistematik olarak araştırılacaktır. Son olarak, bu sabit nokta teoremlerinin integral denklemlere uygulaması üzerine yapılan çalışmalar irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
Fixed point theory has applications in many branches of science such as engineering, biology and statistics, as well as applied mathematics. With the development of the concept of fuzzy sets, fixed point theory has been developed on fuzzy sets and has found a wide application area. In this thesis, first the fundamental concepts about fuzzy set theory will be included. Then, the development of fixed point theory in fuzzy metric spaces will be discussed. Thus, fuzzy fixed point theorems along with fuzzy contraction mappings will be systematically investigated. Finally, studies on the application of these fixed point theorems to integral equations will be examined.